Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Rodzinne Poranki Muzyczne ? dzieci zatańczyły ?Miotlarza?

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

W Państwowej Szkole Muzycznej najmłodsi, stargardzcy melomani spotkali się z folklorem Śląska Opolskiego..

Rodzinne Poranki Muzyczne ? dzieci zatańczyły ?Miotlarza?
Niedzielny poranek muzyczny prowadziła Agata Spodniewska – Kanarek. Na fortepianie, stargardzkim przedszkolakom towarzyszyła Żaneta Bartosiewicz. Gośćmi muzycznego spotkania były dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2, które zaśpiewały tradycyjną porankową piosenkę i przygotowane jesienne utwory.

Gościem specjalnym porankowego spotkania z muzyką był Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA, który prezentował ludowe tańce i stroje ze Śląska Opolskiego.

Kierownik zespołu Zbigniew Łukaszewski rozpoczął spotkanie z folklorem od pytania: Skąd bierze się masło?
Maślanym specjalistą okazał się Adam, który nie tylko wiedział, że masło jest „z mleka albo z krów” ale również to, że zanim z mleka powstanie masło, trzeba najpierw zrobić śmietanę.
Pan Zbigniew zaprezentował dzieciom śmietanę w drewnianym skobku, stanowiącym dolną część maselnicy, w której następnie Pan Jan w rytm śpiewanych przez stargardzkie przedszkolaki piosenek, ubijał śmietanę na masło.

Przedszkolaki z grupy „Kaczorki” zaśpiewały piosenkę „Z wysokiego drzewa”, „Żabki” zaprezentowały piosenkę „Jesienne cha, cha, cha”, dzieci z grupy „Jeżyki” wystąpiły z piosenką „Deszczyk”, a „Motylki” przywołały „Wesołe nutki”.

Dziecięcy zespół ludowy z Goleniowa zaprosił na przygodę z tańcami, którą rozpoczął utwór „Gołąbek”. Zaraz potem dzieci z widowni wspólnie z członkami zespołu zatańczyły tytułowego „Miotlarza”. W zabawie ważna była brzozowa miotła, którą Bartek zapoczątkował wspólne tańce. Na miotle znajdowała się czerwona wstążka, jak wyjaśnił Pan Zbigniew, od uroku i złych oczu.
Zabawie towarzyszyła muzyka w zmiennym rytmie, kiedy zespół grał powoli, Miotlarz rozmiatał chłopców od dziewcząt, a kiedy muzyka przyspieszała uczestniczący w zabawie chłopcy porywali partnerki do tańca, ten dla którego zabrakło pary zostawał nowym Miotlarzem i tańczył z miotłą.

Zespół zatańczył jeszcze „Zajączka”, „Gąsiora”, „Młyn” i „Krakowiankę”. Każdy taniec poprzedzała zapowiedź wykrzykiwana przez jednego z tancerzy, taka zapowiedź nazywała się „przodkowaniem”.

Pan Zbigniew omówił szczegółowo ludowe stroje dzieci z zespołu oraz opowiedział publiczności, że takie stroje w jakich wystąpili przed nią goleniowscy tancerze były strojem świątecznym i miały takie tylko dzieci bogatych gospodarzy.

Po tradycyjnej, wspólnej fotografii wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani chlebem z ubitym podczas zajęć masłem.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejne muzyczne i świąteczne spotkanie, które odbędzie się 15.12.

Stowarzyszenie Pro Arte i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie, współorganizatorzy niedzielnych koncertów planują utworzenie grupy folklorystycznej w Stargardzie. Prosimy śledzić fb portalu e-stargard.pl i szkoły muzycznej, na których będzie zapowiadany nabór do zespołu.
 
Scenografię do poranków przygotowuje Jolanta Brejdak i jej podopieczni z Pracowni Rękodzieła Artystycznego Młodzieżowego Domu Kultury.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne południe, a dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Stargard, koncerty są bezpłatne.

Zapraszamy do e-galerii-TUTAJ


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja