Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Dziewięć edycji Przeglądu Pieśni Liturgicznej i Paraliturgicznej w Stargardzie i co dalej?

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

W piątkowy wieczór w cerkwi rozbrzmiewał śpiew chóralny i bizantyjski.

Dziewięć edycji Przeglądu Pieśni Liturgicznej i Paraliturgicznej w Stargardzie i co dalej?
Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność i Parafia Prawosławna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła po raz dziewiąty zaprosiły stargardzian na Przegląd Pieśni Liturgicznej i Paraliturgicznej.

Koncert zakończył obchody jubileuszu 10-lecia działalności Stowarzyszenia Chrześcijańska Godność, który jest organizatorem koncertów, przeglądów, wystaw i warsztatów pisania ikon odbywających się w naszym mieście.

Witając przybyłych do cerkwi gości ksiądz proboszcz Jarosław Biryłko wspomniał, że Pomorze Zachodnie, gdzie po II wojnie osiedlali się i przesiedlani byli mieszkańcy z różnych części kraju, stało się wielokulturowym tyglem. Zaznaczył też, że śpiew w cerkwi jest muzyką duchową posiadającą określony, bardzo charakterystyczny rytm, a prawosławie przywiązuje wielką wagę do śpiewu liturgicznego.

Koncert otworzył Chór Parafii Prawosławnej ze Słubic. Siedmioosobowy, młody chór pod kierownictwem Swietłany Doniec – Łysenko zaprezentował 7 utworów paraliturgicznych. Chór w stargardzkiej cerkwi miał swój debiut, a chociaż przed koncertem ksiądz proboszcza zaznaczył, że w cerkwi nie należy bić brawa, publiczności trudno było tego nie zrobić, bo śpiew był urzekający.

W koncercie zaprezentował się również dobrze znany mieszkańcom miasta Chór Echo Arioso, którym od 1995 roku kieruje Jerzy Krawczyński. Chór liczy obecnie 39 członków, a choć w czasie przeglądu nie wystąpił w pełnym składzie i tak był najliczniejszy. Stargardzki chór zaprezentował 5 utworów paraliturgicznych, wywodzących się z tradycji ludowej.

Prezentacje chórów zamknął męski Chór Chrześcijański Akademii Teologicznej z Warszawy pod kierunkiem Włodzimierza Wołosiuka. Chór, którego tradycje wywodzą się z lat 40-tych, tworzą pracownicy naukowi i studenci uczelni. Zaprezentował pieśni liturgiczne z różnych okresów roku liturgicznego, a swój występ zakończył prezentacją trzech pieśni paraliturgicznych i dwóch hymnów.

Pani Prezydent Ewa Sowa i Pani Starosta Iwona Wiśniewska z okazji jubileuszu, na ręce ks. Jarosława przekazały prezenty dla Stowarzyszenia Chrześcijańska Godność. Prezentem przekazanym przez Panią Prezydent jest Ikona Chrystusa, a Pani Starosta przekazała szatę liturgiczną. Jak podkreślił obdarowany, stowarzyszenie prezenty przyjmowało rok temu, a te dwa zostały przekazane dopiero teraz, gdyż pisanie ikony trwa prawie rok, piękna, misternie zdobiona szata powstawała równie długo.

Nie da się opowiedzieć słowami, tego czego mogli doświadczyć uczestnicy koncertu, niestety, jak na zakończenie powiedział ksiądz proboszcz, był to ostatni Przegląd Pieśni Liturgicznej i Paraliturgicznej. Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność, w związku z cięciami budżetu w naszym mieście nie otrzyma dotacji na ten cel i jeśli nie znajdą się inne źródła finansowania nie uda się więcej zorganizować podobnego koncertu.

Koncert tradycyjnie zakończyło wspólne odśpiewanie „Mnoga leta”, odpowiednika „Sto lat”, tylko jak podkreśla za każdym razem ks. Jarosław, „mnoga” to więcej niż sto.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja