W konkursie pod hasłem „Moda na niepalenie” mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. Zwycięzcy, których dzieła literackie okazały się najbardziej przekonujące, otrzymali nagrody z rąk Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej. Organizatorzy literackiej rywalizacji przypomnieli, że również i w taki sposób można świętować światowy dzień rzucania palenia.
Wypadałoby szczerze przyznać, że uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich liceów czy zespołów szkół, tworzą największą „grupę ryzyka” , która tytułem eksperymentu sięga po papieros. To nadal dla wielu atrybut „dorosłości” lub forma przynależności do równie „dorosłej” grupy w szkolnym środowisku. Stąd idea konkursu, by w nieco żartobliwej formie przypomnieć o zgubnych skutkach tytoniowego nałogu, siejącego spustoszenie tym większe, im wcześniej sięga się po papieros.
Przed uczestnikami konkursu postawiono zatem zadanie, by nadsyłali wymyślone przez siebie i nigdzie wcześniej nie publikowane: fraszkę, wiersz lub satyrę nawiązujące do konsekwencji, jakie ponoszą uwikłani w tytoniowy nałóg. Nadsyłane dzieła oceniała komisja konkursowa, złożona z przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej i Policji. Po żmudnych obradach wyłoniono troje laureatów. Zapadła również decyzja, by uhonorować pozostałych uczestników, bowiem poziom wszystkich prac został uznany za równie wysoki.
Nagrody laureatom podczas uroczystego spotkania w Starostwie Powiatowym wręczała Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z Dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej Waldemarem Kulpą i Krzysztofem Wojsznarowiczem z Powiatowej Komendy Policji.
Pierwsze miejsce w konkursie za utwór pod hasłem „Niebezpieczny nałóg” przyznano Sandrze Kucak ze Szkoły Podstawowej w Chociwlu. „Zastanów się nad sobą/ Czy chcesz skończyć tytoniowo”- apelowała laureatka pierwszej nagrody… Miejsce drugie zajęła natomiast Maja Szabat, reprezentująca szkołę w Dobrzanach. Uznanie komisji zdobył jej utwór, przestrzegający przed konsekwencjami palenia. „Trend na palenie jest byle jaki…”- przypomniała Maja w swoim dziele. Na podium z trzecią lokatą znalazł się także Dominik Kopaczewski ze szkoły w Kunowie. W wierszu „Moda na niepalenie” autor nie omieszkał zauważyć: „W tamtym roku też pisałem i nagrodę tu wygrałem”.
Zwycięzcom Starosta Stargardzki gratulowała inwencji, pomysłowości oraz żartobliwego dystansu. Pozostaje nadzieja, że przestrogi ujęte w rymach i strofach skłonią do refleksji chociaż niektórych z „dorosłych”, otumanionych kłębami dymu na niejednej przerwie między lekcjami…