Obywatele mogą głosować w miejscu zamieszkania, ale też korespondencyjnie. Inną opcją jest dopisanie się do spisu wyborców. Teraz wszystko to można zrobić za pomocą internetowej platformy www.gov.pl.
Aby skorzystać z elektronicznych usług wyborczych, trzeba mieć tzw. profil zaufany. To bezpłatne narzędzie do potwierdzenia tożsamości w internecie i składania podpisów zaufanych. Profil zaufany jest przydatny podczas załatwiania spraw urzędowych on-line. Można go założyć przez internet, jest aktywny od razu. Więcej informacji tutaj.
Wyborcy na platformie www.gov.pl mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. Ta usługa jest aktywna do 30.09. (poniedziałek). Głosować korespondencyjnie mogą osoby posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Takie głosowanie jest możliwe wyłącznie w kraju. Wyborca otrzymuje pakiet wyborczy, który – wypełniony i umieszczony w zaklejonej kopercie – przekazuje pracownikowi Poczty Polskiej. Usługa jest dostępna tutaj.
Kolejną sprawą do załatwienia on-line jest złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Wyborca czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały oraz wyborca nigdzie niezamieszkały może głosować w miejscu czasowego pobytu. Dopisanie do spisu wyborców jest możliwe do 8.10. (wtorek). Szczegóły znajdują się pod tym adresem.
Jest także możliwość złożenia wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. To opcja dla osób, które przebywają w danym miejscu na stałe, ale nie mają meldunku. Wpis do rejestru wyborców jest jednorazowy i obowiązuje przy każdych kolejnych wyborach. Wniosek on-line można złożyć tutaj. Usługa jest dostępna do 8.10. (wtorek).
Zdjęcie: Tadeusz Surma/archiwum
-
WIELKA WODA, KTÓRA ZATRZYMAŁA CZAS15.10.2024
- Rodzice ruszyli po pieniądze na wyprawkę. Można już składać wnioski o 300+
- ?Poniosłem porażkę, ale jestem optymistą? - tak wyniki wyborów podsumowuje poseł Michał Jach
- Kto wygra wybory? - ocenia dr hab. Łukasz Tomczak, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego