Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Pijani- nadal niebezpieczni na drodze

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Według najnowszych, ogólnopolskich danych policji, wzrasta liczba pijanych osób, które zasiadają za kierownicą auta.

Pijani- nadal niebezpieczni na drodze
Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?

W zeszłym roku na terenie powiatu stargardzkiego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie przeprowadzili 24 175 kontroli, podczas których badali kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W ich wyniku ujawnili 260 kierujących pod działaniem alkoholu. W sumie w 2018 roku na terenie powiatu wydarzyły się 63 wypadki, w których śmierć poniosło 9 osób, a 63 zostały ranne oraz 1106 kolizji. Na szczęście w żadnym przypadku sprawcą nie był pijany kierowca.

26 tysięcy nietrzeźwych kierowców

W odniesieniu do całego kraju statystyki nie wyglądają tak dobrze. Jak informuje Policja, w tegoroczne wakacje zatrzymano niemal 26 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Za takich uznaje się osoby, u których zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza pół promila. To o 2 tysiące więcej, niż rok temu. Od 19 czerwca do końca sierpnia doszło do 6800 wypadków, w których zginęły 644 osoby, a 8 tysięcy zostało rannych.

Większa ilość osób wsiadających do samochodu po spożyciu alkoholu może wiązać się z tym, że jest on wszechobecny w naszym życiu. Skoro można go reklamować w telewizji, to istnieje społeczne przyzwolenie na jego spożywanie. Najważniejsza jest jednak odpowiedzialność. Pojazdy prowadzą tylko Ci, którzy zdecydowali się już na to po wypiciu alkoholu. Trzeźwa osoba wie, że po pijanemu prowadzić nie wolno.

Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu popełnia wykroczenie lub przestępstwo, za które w najlepszym wypadku zapłaci grzywnę, a w najgorszym- trafi do aresztu lub więzienia i niemal w każdej sytuacji dostanie zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku, gdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających spowoduje katastrofę w komunikacji, niebezpieczeństwo tej katastrofy lub wypadek, w którym następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, sąd orzeka obowiązkowo karę w wymiarze nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Problem również w Stargardzie

Ostatnio do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło 29 lipca na placu Słonecznym. Około godz. 8.30 przechodzącą przez przejście dla pieszych 86-letnią kobietę potrącił kierowca ciężarowego MAN-a. Sprawca odjechał z miejsca wypadku. Jak się później okazało, miał w organizmie pół promila alkoholu.

Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem, ponieważ wymaga on bardzo dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Alkohol jest odpowiedzialny za zaburzenia właśnie tych zdolności. Osoba pod jego wpływem nie zdaje sobie z tego sprawy, jest pewna siebie i podejmuje ryzykowne zachowania. Jazdą w stanie nietrzeźwości naraża życie swoje i pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Niestety tego typu zachowania bardzo często pozostawiają ślad w policyjnych statystykach, często tragiczny.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Stal Rzeszów. GALERIA