Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Zagadka, jak brzmi Wiedeń i Bergen, rozwiązana.

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Ostatni weekend zdominował Jarmark u Królowej Świata.

Zagadka, jak brzmi Wiedeń i Bergen, rozwiązana.
Co się na nim działo i czy spełnił oczekiwania organizatora i pomysłodawcy, Księdza Proboszcza Janusza Posadzy już pisaliśmy.

Jak wspomniał w rozmowie z naszym portalem Ksiądz Janusz, tradycją Jarmarku jest wieńczący weekendowe wydarzenie koncert Orkiestry Camerata Stargard w Kolegiacie NMP.

Witając przybyłych na koncert miłośników muzyki klasycznej i naszej orkiestry, Ksiądz Proboszcz przypomniał, że:
„Od XIII wieku w Kolegiacie propaguje się muzykę. Wydarzenie kulturalne, jakim jest koncert Orkiestry Camerata Stargard zamyka odpust parafialny i Jarmark.”

Zagadkę zawartą w tytule koncertu rozwiązał kierownik orkiestry, Grzegorz Konopczyński opowiadając o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie, związanym z Wiedniem austriackim kompozytorze i Norwegu urodzonym w Bergen – Edwardzie Griegu.

Mozart żył tylko 35 lat, ale komponował od dziecka i pozostawił po sobie ogromną spuściznę, dzięki czemu zapisał się w pamięci kolejnych pokoleń, jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów.
Pierwszą kompozycją Mozarta był Menuet i Trio KV 1, skomponowane w 1761 roku przez pięcioletniego geniusza.

„Twórczość Edwarda Griega jest przykładem przenikania wpływów i inspiracji różnych dziedzin sztuki i twórczości wypływających z jednego etnicznie i kulturowo źródła, a osadzonych w artystycznych trendach epoki.” - czytamy w programie koncertu.

Grzegorz Konopczyński przedstawił grającego partie solowe Piotra Wybrańca, laureata wielu konkursów w kraju i za granicą oraz wszechstronnego muzyka. Klarnecista grę w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie łączy z grą w zespole muzyki etnicznej „Dance of Fire”, który założył.
Piotr Wybraniec jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, część studiów odbył w ramach stypendium w Porto, w Portugalii. Kontynuował naukę w Królewskim Konserwatorium w Hadze. W 2013 roku otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.

Orkiestrą dyrygował Kuba Wnuk, absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie i Hochschule fur Musik und Theater w Rostocku.
W 2014 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy koncert dyplomowy, był stypendystą programu „Live Music Now”, a w tym roku został finalistą konkursu dyrygenckiego w Niemczech. Dyrygował orkiestrami w Niemczech, a obecnie współpracuje z Warszawską Operą Kameralną i naszą orkiestrą.

Niedzielny koncert rozpoczął fragment opery „Xerxes” Georga Friedricha Handela. Jak mówił Grzegorz Konopczyński: „W czasach współczesnych autorowi, ta opera nie cieszyła się wielką sławą. Prawdę mówiąc, była klapą. Dziś grają ją wszyscy.”

W koncercie zabrzmiały również Kwintet klarnetowy A – dur KV 581 na orkiestrę smyczkową i klarnet Wolfganga Amadeusza Mozarta i Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 na orkiestrę smyczkową Edwarda Griega.

Orkiestrę Camerata Stargard tworzą uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie oraz zapraszani do współpracy przy konkretnych projektach filharmonicy szczecińscy.

Kolejny raz Orkiestrę Camerata Stargard będziemy mogli oklaskiwać 29 września o godzinie 16:00, również w Kolegiacie NMP w Stargardzie.

Zapraszamy do obejrzenia e-galerii: TUTAJ 

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja