Dzisiaj jest: 8.7.2020, imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

Grill, dom i ogród- nowa jakość życia w DPS Dolice

Dodano: rok temu

Przebywający w dolickim DPS zyskali nowe możliwości, dzięki udziałowi w Rządowym Programie na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Grill, dom i ogród- nowa jakość życia w DPS Dolice

Program ma zapobiegać wykluczeniu społecznemu seniorów. Za pośrednictwem Zarządu Powiatu Stargardzkiego, dotację w ramach programu otrzymała Fundacja MILON, prowadzona przez Lidię i Tomasza Sobolewskich. Ich projekt aktywnych zajęć z podopiecznymi DPS Dolice, zyskał wysokie noty ministerialnej komisji, przydzielającej dotacje poszczególnym organizacjom pozarządowym. Na wspólne zajęcia, wyjazdy oraz kupno sprzętu i niezbędnego wyposażenia, dolicki DPS otrzymał kwotę 185 tys. zł. Są już pierwsze efekty realizacji programu z udziałem seniorów, będących pod stałą opieką placówki w Dolicach.
 

Autorom rządowego programu zależy na poprawie jakości oraz poziomu życia osób starszych. Przy wsparciu stowarzyszeń i organizacji, chcą tego dokonać poprzez wykorzystanie  potencjału seniorów w ich  lokalnym środowisku. Aktywnym partnerem projektu realizowanego w Dolicach, jest również Powiat Stargardzki. Założenia programu okazały się natomiast zbieżne z profilem działalności DPS  Dolice. Wartość dodaną, oprócz okrągłej kwoty dofinansowania, stanowi także rozpisany szczegółowo na dni, tygodnie i miesiące program zajęć, przygotowany przez  wolontariuszy Fundacji MILON.
 

Już pierwsze przedsięwzięcia, możliwe dzięki dofinansowaniu z programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych świadczą o rozmachu projektu, realizowanego przez MILON, razem z powiatem i dolickim DPS.  Bogaty program zajęć zainaugurowano warsztatami rekreacyjnymi w przepięknej scenerii Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, rozkwitającego różnorodnością barw i zapachów na przełomie maja i czerwca. Dla podopiecznych DPS wspieranych przez asystentów, pobyt w ogrodzie, podziwianie piękna przyrody i architektury pałacowego budynku w Przelewicach, dostarczył wyjątkowych wzruszeń. Doświadczenie klimatu wiosny w Jesieni Życia, obudziło u wielu niepowtarzalne wrażenia.
 

W ramach kolejnych zajęć, zorganizowano również  wspólne grillowanie na dziedzińcu DPS. I tym razem czuwający nad całością asystenci zapewnili mieszkańcom domu elementy relaksu poprzez muzykę, gry towarzyskie i wspólne spotkania. Seniorzy mogli spróbować też swoich możliwości wokalnych przy akompaniamencie instrumentów muzycznych.
 

Organizatorzy zajęć w niebanalny sposób podeszli też do przygotowań  terenu wokół budynku DPS, który ma stać się miejscem warsztatów ogrodniczych. Seniorzy poprzez dostosowane do ich możliwości pielęgnacyjne czynności w ogrodzie, wstępnie przygotowali teren, wykorzystując nowe narzędzia ogrodnicze kupione dzięki dofinansowaniu. Teraz  mieszkańcy DPS wspólnie z wolontariuszami zajmą się sadzeniem drzew i krzewów, oraz planowaniem dalszej części ogrodu. Powstanie tu m.in. oczko wodne i zagajnik hortensji. Pracom porządkowym towarzyszyła muzyka w tle, współgrająca z ciepłą, majową aurą.
 

Już teraz okolice DPS w Dolicach stają się  przyjemnym miejscem, sprzyjającym rekreacji w plenerze. Całości dopełnią kamienne stoły do gry w szachy oraz szafy, które mają pełnić funkcję biblioteki na świeżym powietrzu. Ogrodniczą część projektu dopełni organizacja koncertów, w ramach planowanego przez organizatorów Festiwalu Hortensji. Niezwykle różnorodny program zajęć, uwzględniający także jednodniowe wyjazdy warsztatowe, nadać ma zatem nową jakość codzienności podopiecznych DPS. A przede wszystkim uzmysłowić im, że barwą i smakiem chwili cieszyć się można niezależnie od wieku i przypadłości, odkrywając na nową swoją  własną  dojrzałość życia.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA