jak bardzo istotna staje się tradycja, zgodnie z którą piękno słowa ujętego w strofy i wersy warto zachować dla przyszłych pokoleń. To duże wyzwanie, zważywszy, że trudno uznać obecny czas za sprzyjający poezji- tej dawnej i współczesnej. Tym bardziej więc cieszyły zmagania dwunastu młodych uczestników, którzy dali porwać się natchnieniu i słowom poetów. Motywem przewodnim poetyckiego spotkania w „Starym Ogólniaku” był szeroko pojmowany patriotyzm, ujęty w najbardziej znanych strofach naszych twórców, które wybrzmiały niemal na nowo w jubileuszowym roku stulecia Niepodległości.
Zgodnie z zamysłem organizatorów, dominowała twórczość Adama Mickiewicza, patrona I Liceum. Uczestnicy konkursu, oprócz tekstu naszego wieszcza, mogli włączyć również strofy dowolnego, wybranego przez siebie poety. Interpretacji przysłuchiwali się z uwagą zaproszeni goście, na czele ze Starostą Stargardzkim Iwoną Wiśniewską. Staraniem organizatorów, uczestnicy spotkania mogli doświadczyć wyjątkowego klimatu, nakreślonego pięknem słowa. Atmosferę pełną poezji podkreślała także godna oprawa konkursu, sprzyjająca przyjęciu deklamowanego słowa.
Zaproszeni goście mogli zatem usłyszeć różnorodne fragmenty dzieł Adama Mickiewicza, ale także Władysława Broniewskiego, Agnieszki Osieckiej, Wisławy Szymborskiej oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nie zabrakło również żywiołowej interpretacji utworów Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W klasyfikacji konkursowej dla szkół podstawowych pierwsze miejsce przyznano Zuzannie Kozak z SP 1. Drugie przypadło Nel Krawczyńskiej ze Szkoły nr 7 natomiast trzecie zajął Tymoteusz Gralak z SP 4. W kategorii szkół ponadpodstawowych, zwyciężyła przedstawicielka gospodarzy- Konga Klejdysz z I Liceum Ogólnokształcącego . Miejsce drugie przyznano Aleksandrze Żółwińskiej z II LO, natomiast trzecią lokatę zajęła Nikola Waldon z Zespołu Szkół Nr II.
Komisja konkursowa wyróżniła także Adriannę Bąk ze Szkoły Podstawowej Nr 10, która jako jedyna przypomniała o tradycji poezji śpiewanej, prezentując interpretację „Śmierci Pułkownika” A. Mickiewicza oraz utwór „Taki kraj” J. Pietrzaka.
Było więc lirycznie, nostalgicznie i miejscami podniośle. Najważniejsze jednak, że wartość i piękno słowa nadal- wbrew obawom i pozorom- mają wpływ na wrażliwość młodych pokoleń. I wygląda na to, że nawet dominacja Sieci lub kult zdawkowości portali społecznościowych tego nie zmieni.