Program dedykowany jest osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, stwierdzonym w stosownym orzeczeniu. Tegoroczna edycja oferuje różnorodne formy wsparcia. Ich celem jest likwidacja barier, ograniczających zawodowe i społeczne funkcjonowanie dotkniętych niepełnosprawnością różnego rodzaju.
Realizacja „Aktywnego Samorządu”, finansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podzielona została na dwie części. Pierwsza obejmuje pomoc w zakupie oraz instalacji oprzyrządowania, ułatwiającego prowadzenie auta osobom z niepełnosprawnością. Można także skorzystać ze wsparcia w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B. Przewidziano też finansową pomoc w zakresie zakupu sprzętu elektronicznego, ułatwiającego życie codzienne.
W ramach programu osoby korzystające z wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, będą mogły liczyć również na fachową pomoc i techniczne wsparcie w jego utrzymaniu. Ta część programu stwarza również możliwości pomocy w zakupie protezy kończyny, przy produkcji której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. Ubiegający się o wsparcie tego rodzaju, mogą tez liczyć na utrzymanie technicznej sprawności takiej protezy. Istotnym punktem programu jest także oferta pomocy w zachowaniu aktywności zawodowej osoby zmagającej się z niepełnosprawnością, a mającej pod opieką dzieci w różnym wieku. Wsparcie w ramach realizacji programu zapewni dzienny opiekun, niania lub wybrany klub dziecięcy, albo punkt przedszkolny.
Zainteresowani ofertą tej pierwszej części (modułu)„Aktywnego Samorządu, mogą składać wnioski do 30. sierpnia 2018 r.
Natomiast druga część programu dotyczy pomocy osobom niepełnosprawnym w uzyskaniu wyższego wykształcenia. Wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej lub wyższej, a więc studiów pierwszego i drugiego stopnia, podyplomowych lub doktoranckich, prowadzonych przez uczelnie wyższe w systemie dziennym, zaocznym- eksternistycznym, lub z wykorzystaniem internetu. Wnioski o dofinansowanie tej formy wsparcia można składać do 10 października 2018 r.
Wszystkie druki wniosków programu „Aktywny Samorząd”, są dostępne w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Skarbowej 1, w pokoju 015. Pobierzemy je również na stronie www.pcpr.stargard.pl i www.pfron.org.pl . Można przy okazji uzyskać bardziej szczegółowe informacje odnośnie programu, zarówno na podanych stronach internetowych lub bezpośrednio, dzwoniąc pod numer: 91 48 04 907.
Warto przełamywać własne bariery, korzystając z tej szansy.