Dzisiaj jest: 20.1.2019, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

To będzie artystyczny weekend w Stargardzie

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

W najbliższy weekend 19-20 maja po raz drugi odbędzie się wielkie święto sztuki w mieście.

To będzie artystyczny weekend w Stargardzie
W najbliższy weekend 19-20 maja po raz drugi odbędzie się wielkie święto sztuki w mieście. Tegoroczny ArtFestiwal zgromadzi 81 twórców, którzy zaprezentują swoje dzieła w różnych miejscach w Stargardzie. Dla mieszkańców organizatorzy przygotowali konkurs.

"ArtFestiwal Stargard" po raz pierwszy odbył się w naszym mieście w 2017 roku i cieszył się ogromnym zainteresowaniem artystów oraz mieszkańców. Na ulicach Stargardu zaprezentowali się twórcy z dziedziny muzyki, malarstwa, rzeźby, rękodzieła, teatru czy fotografii. Nie trudno się było natknąć na jakieś wydarzenie, ponieważ odbywały się one w wielu miejscach miasta.
           
Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Miasta, nie kryje zadowolenia z sukcesu pierwszej edycji festiwalu i ogromnego zainteresowania twórców w tym roku.  - Jestem pod niesamowitym wrażeniem, że tylu artystów się zgłosiło, choć głęboko wierzyłam, że taki efekt będzie- mówi Ewa Sowa. - W zeszłym roku był totalny sukces ArtFestiwalu. Mimo, że była niepewność, ponieważ organizowany był pierwszy raz, to zarówno artyści, jak i mieszkańcy odpowiedzieli na to wydarzenie w pełni. Teraz to wydarzenie będzie jeszcze bogatsze. Jestem głęboko przekonana, że to będzie piękne wydarzenie- dodaje Zastępca Prezydenta Miasta.

Ponad 80 artystów w jeden weekend w Stargardzie

"ArtFestiwal Stargard" już od pierwszej edycji stał się wyjątkowym i prestiżowym wydarzeniem, które wpisało się na stałe w kulturalny kalendarz naszego miasta. Jego pomysłodawcą jest Bernadeta Wdzięczna, artysta-plastyk, która opracowała ideę i scenariusz wydarzenia, którego celem było przybliżanie odbiorcom szeroko pojętych działań w dziedzinie kultury. Za organizację wydarzenia odpowiada Stargardzkie Centrum Kultury i Wydział Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miasta w Stargardzie.

W tym roku w wielu miejsca naszego miasta zaprezentuje się 81 twórców. Ich prezentacje w ramach festiwalu mają za zadanie ukazać szeroką dostępność wydarzeń artystycznych w miejscach, które dotychczas nie były utożsamiane z działaniami artystycznymi. Artyści pojawią się zarówno w instytucjach kultury, zakładach rzemieślniczych, pracowniach, wnętrzach sakralnych, jak i obiektach wyłączonych z eksploatacji, nieużytkach czy parkach. Festiwal ma integrować kulturową wspólnotę lokalną i dawać zabawę i radość, zarówno artystom, jak i mieszkańcom, widzom. Według organizatorów przedsięwzięcia sztuka prezentowana na "ArtFestiwal Stargard" ma być bliżej nas, na wyciągnięcie ręki. Ma zaskakiwać i zapraszać do dialogu.

"Proszę szaleć, walczyć o sztukę w każdym miejscu"

Bernadeta Wdzięczna, pomysłodawczyni "ArtFestiwalu Stargard" udzieliła kilku rad artystom, którzy zaprezentują się podczas najbliższego weekendu w naszym mieście. - Życzę Państwu żeby ten festiwal dał Wam szansę dużej prezentacji, dużego sukcesu- mówiła Bernadeta Wdzięczna podczas spotkania organizacyjnego. - Proszę pamiętać, że sztuka nie lubi ograniczeń i każde działanie oparte na emocjach, na wrażliwości, na doświadczeniu jest prawdziwe. Proszę szaleć, proszę pokazywać, robić ciekawe prezentacje. Macie Państwo możliwości, bo Miasto się na to godzi, żebyście robili duże wydarzenie i proszę z tego jak najwięcej skorzystać. Festiwal daje szansę rozwoju miasta, pokazywania nowych rejonów, które warto byłoby w mieście pokazać. Proszę kreować wydarzenia, proszę walczyć o tą sztukę w każdym miejscu- mówiła znana stargardzka artystka-plastyk. - W ubiegłym roku sukcesem było pojawienie się kilkudziesięciu uczestników wydarzenia. W tym roku mamy ich więcej. Życzę dobrej zabawy i wchodzenia w interakcje z ludźmi, ze społeczeństwem, bo festiwal polega na otwartości, na artyzmie, na promocji sztuki współczesnej- dodaje Bernadeta Wdzięczna.

Nagroda dla odwiedzających festiwal

Organizatorzy wydarzenia przygotowali konkurs dla odwiedzających "ArtFestiwal Stargard". Zachęcają mieszkańców Stargardu i okolic, by odwiedzali miejsca wydarzeń artystycznych i "Podbijali ArtFestiwal". Osoby, które zbiorą największą liczbę pieczątek na kuponie konkursowym wezmą udział w losowaniu nagrody głównej, jaką jest karnet dla 2 osób upoważniający do udziału we wszystkich imprezach kulturalnych, odbywających się z okazji 35-lecia Stargardzkiego Centrum Kultury.


DODATEK ART FESTIWAL 2018
Link do dodatku pobrano ze strony UM.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Druga rocznica śmierci Prezydenta Sławomira Pajora - GALERIA