Jeśli zaakceptuje je Rada Miasta, będzie można przystąpić do realizacji projektu.
We wtorek w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa, podczas której sąd konkursowy konkursu "Stargardzianie Ojczyźni- w 100-lecie odzyskania niepodległości" przedstawił ostateczną koncepcję pomnika patriotycznego, który stanie przy ul. Skłodowskiej-Curie. W skład sądu weszli: Przewodniczący Sądu Konkursowego prof. dr hab. inż. arch. Konrad Kucza - Kuczyński - SARP Warszawa, Sędzia Referent mgr inż. arch. Marek Orłowski – SARP Szczecin oraz pozostali członkowie Sądu Konkursowego: dr hab. Waldemar Wojciechowski – profesor nadzwyczajny, prorektor ds. artystycznych, studenckich i współpracy międzynarodowej Akademii Sztuki w Szczecinie, mgr Stanisław Biżek – rzeźbiarz, Związek Polskich Artystów i Plastyków Oddział w Szczecinie, mgr Olga Ewa Kulesza-Szerniewicz – Zachodniopomorski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie, mgr Mirosław Opęchowski - historyk sztuki, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Muzeum w Stargardzie, mgr Monika Jarosz – architekt krajobrazu Ogrodnik Miejski, Zakład Usług Komunalnych w Stargardzie, mgr inż. arch. Małgorzata Ruszkiewicz-Kwapień - Architekt Miejski, Urząd Miejski w Stargardzie.
Wybór Sądu Konkursowego poprzedziły konsultacje społeczne, podczas których w formie głosowania przez internet lub papierowo na Rynku Staromiejskim i w Urzędzie Miasta mieszkańcy Stargardu mogli wybrać jedną z trzech koncepcji zaproponowanych przez członków Sądu po pierwszym posiedzeniu. Stargardzianie najliczniej poparli koncepcję nr 001 przedstawioną przez Autorską Pracownie Projektową Barbara Getter i Andrzej Getter z Krakowa, która zdobyła 242 głosy, tuż za nią uplasowała się koncepcja nr 004 przedstawiona przez Autograf Studio Marcin Galas z Garlicy Duchownej z 220 głosami oraz koncepcja nr 008 przedstawiona przez zespół autorski Jerzy Lipczyński, Szymon Olbrychowski, Piotr Ćwiek, Marcin Jędra, Agnieszka Rek-Lipczyńska ze Szczecina, na którą głosowało 89 mieszkańców. W sumie w głosowaniu wzięło udział 551 mieszkańców naszego miasta. - Liczna głosujących pokazuje jakość zaangażowania głosów społecznych w opiniowaniu zamierzenia, jakim jest pomnik, który powinien być dziełem wspólnym, nie tylko władz, ale całej społeczności- mówi Konrad Kucza- Kuczyński, przewodniczący Sądu Konkursowego. Patrząc jednak na liczbę mieszkańców naszego miasta, która wynosi ponad 60 tysięcy, głosowanie nie cieszyło się nadmiernym zainteresowaniem stargardzian.
- Uwzględniając punktację po konsultacjach społecznych nie mieliśmy dużego trudu, ponieważ praca nr 001 otrzymała w naszej punktacji najwyższą ilość punktów. Podjęliśmy, jako Sąd, decyzję o przyznaniu 1 nagrody realizacyjnej- mówił Konrad Kucza- Kuczyński podczas ogłaszania wyników. - Ta praca uzyskała najwyższą naszą punktację 97 pkt./100 i 242 głosy, najwięcej, w konsultacjach społecznych. Pokryły się głosy naszego sądu i opinii społecznej- dodał. Sąd uznał, że praca nr 001 została wybrana do realizacji z racji na: najlepsze zdaniem sądu rozwiązanie zadania konkursowego potwierdzone również najwyższą oceną w ramach konsultacji społecznych, za zrealizowanie w sposób czytelny podstawowego założenia ideowego tzn. 100- lecia odzyskania niepodległości, za użycie współczesnego języka architektoniczno-rzeźbiarskiego wyznaczającego czas powstania pomnika oraz za zaproponowanie rozwiązań materiałowych i technologicznych umożliwiających założoną realizację głównej części założenia pomnikowego do rocznicowej daty 11 listopada 2018 r. Sąd przyznał także wyróżnienie honorowe dla koncepcji nr 013 przedstawionej przez pracownie Archiglass Tomasz Urbanowicz i Konrad Urbanowicz z Wrocławia za nietypowość oraz trudność w realizacji.
Sąd Konkursowy wydał jednak propozycje zaleceń architektom zwycięskiej koncepcji, które powinny zostać wprowadzone przed realizacją projektu.
Założenia:
- umieszczenie głównego dojścia do pomnika, placu zgromadzeń, na osi Stare Miasto, most na rzece Inie, idea projektowa nie straci swojej integralności i walorów przy takiej zmianie orientacji założenia,
- proponuje się rozważenie sposobu użycia stali nierdzewnej w konstruowaniu głównego elementu pomnika, warto wziąć pod uwagę wykonanie bryły z betonu architektonicznego, a jedynie zewnętrznych powierzchni z godłami i napisem z płyt ze stali nierdzewnej, np. na dystansach mocowanych do betonu,
- proponuje się rozważyć minimalne podwyższenie głównego elementu pomnika do wysokości ok. 3,5-4 m,
- zgodnie z symboliczną ideą pnia drzewa, zaleca się zwiększenie wrażenia organiczności betonowych elementów wchodzących w skład pomnika,
- obszar założenia zaleca się otoczyć zielenią izolacyjną od strony węzła komunikacyjnego nieprzekraczającą jednak wysokości ok. 1,5 m. Założenie pomnikowe winno pozostać dobrze widoczne od ulicy, zieleń izolacyjna nie powinna też tworzyć zwartego, jednorodnego pasa.
Rafał Zając, Prezydent Stargardu, mówił podczas prezentacji zwycięskiej koncepcji, że to jest bardzo ważny moment dla Stargardu i całej społeczności stargardzkiej, ponieważ w przestrzeni Stargardu znajdziemy miejsce, w którym będzie można na chwilę się zatrzymać i miejsce, w którym będzie można zadumać się, przemyśleć, podzielić się z innymi swoją refleksją nad miłością do ojczyzny rozumianej w tym szerokim narodowym wymiarze i w tym wymiarze lokalnym. - Brakuje tej przestrzeni w Stargardzie, od lat brak ten był sygnalizowany przez część lokalnej społeczności. Park Jagielloński, Park Popiela, Park Chrobrego to będzie prawdziwy salon Stargardu i taki powinien być. W tą przestrzeń inwestujemy około 10 mln zł z pozyskanym dofinansowaniem unijnym. Jestem przekonany, że będzie to jedno z bardziej uczęszczanych miejsc w Stargardzie przez stargardzian i nie tylko. Miejsce wybrane dało też duży odzew, myślę że te 13 prac konkursowych jest już pokłosiem dobrego wyboru lokalizacji przez komitet. 13 prac konkursowych to jest dobry wynik, tym bardziej biorąc pod uwagę krótki czas na zrealizowanie, bo założyliśmy sobie w warunkach konkursu, że na 11 listopada bardzo chcielibyśmy w Stargardzie ten pomnik mieć. Tym bardziej, że ten komitet właśnie wypracowując idee określił ją słowami "Stargardzianie Ojczyźnie w 100-lecie odzyskania niepodległości", więc bardzo chcielibyśmy, aby na to 100-lecie odzyskania niepodległości w Stargardzie cieszyć się zmienioną przestrzenią z pomnikiem patriotycznym- mówił Prezydent.
Opracowanie, które zostało wyłonione zostanie teraz przedstawione Radzie Miejskiej do akceptacji i jeżeli radni potwierdzą ten wybór, to wybrany projekt zostanie zrealizowany.