Minister Elżbieta Rafalska poinformowała, że 55 proc. polskich dzieci jest objętych programem Rodzina 500 plus. Jesienią kończy się pierwszy okres zasiłkowy dla świadczenia wychowawczego. Od października zacznie się nowy – przypomniała szefowa MRPiPS.
Ponieważ rodziny składają też wnioski o świadczenia rodzinne, czyli z innego systemu, resort rodziny chce, by był jeden wspólny termin. Wnioski w obu systemach, zgodnie z projektem, będzie można składać od początku sierpnia. Od następnego roku będzie to można zrobić miesiąc wcześniej, online.
Elżbieta Rafalska szacuje, że rodziny złożą około 4 mln wniosków. Przypomnijmy, że wnioski w ramach programu „Rodzina 500 plus” można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez Internet korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.
Ponieważ około jednej piątej rodzin składając wnioski, korzysta z Internetu, warto zwrócić uwagę na związane z tą operacją zasady bezpieczeństwa tak, by przy kolejnym podejściu do wypłaty świadczenia 500+ drogą online nie stać się ofiarą cyberprzestępców.
Policja i specjaliści od cyberprzestępczości już w zeszłym roku przestrzegali przed przestępcami, którzy mogą wykorzystać program Rodzina 500 plus do ataków hakerskich.
„Mnóstwo wrażliwych danych, spływających w krótkim czasie to raj dla oszustów wyłudzających informacje, np. dane do kont bankowych. Problem jest poważny, bo niemal co drugi taki atak jest zazwyczaj skuteczny” - podkreślają eksperci.
Na wszelki wypadek przypominamy siedem zasad, które opublikował na swojej stronie internetowej Związek Banków Polskich:
- należy wpisywać adres internetowy banku z klawiatury – zawsze należy używać adresu internetowego wskazanego przez bank w umowie;
- nigdy nie powinniśmy wykorzystywać przeglądarek internetowych do znalezienia adresu banku, gdyż strony internetowe w przeglądarkach są pozycjonowane i przestępcy mogą pozycjonować wyżej swoją stronę, która podszywa się pod stronę naszego banku,
- sprawdzenie bezpiecznego połączenia internetowego – „https://”;
- należy sprawdzać certyfikaty ssl, którymi są podpisywane wiadomości elektronicznej oraz strony internetowe;
- nie należy udostępniać danych poufnych osobom trzecim;
- nie należy otwierać korespondencji z niewiadomego źródła i załączonych plików lub linków.
W ramach Programu „Rodzina 500+” nie jest przewidywana dedykowana aplikacja mobilna (na tablety oraz smartphony) służąca do składania wniosków – dlatego nie należy pobierać jakichkolwiek aplikacji dotyczącej „Programu 500+” , gdyż mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie, które może przejąć kontrolę nad telefonem lub uruchomić usługi Premium.
Należy zaznaczyć, że żadna z uprawnionych instytucji (np. bank) nie pobiera opłat za złożenie wniosku w ramach Programu „Rodzina 500+”- przypomina ZBP. http://zbp.pl/wydarzenia/archiwum/wydarzenia/2016/kwiecien/rodzina-500-zasady-bezpieczenstwa
www.kurier.pap.pl