Dzisiaj jest: 17.5.2024, imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

Czytaliśmy (i to jak!) ?Quo vadis?

Dodano: 8 lat temu
Redakcja poleca!

Książnica Stargardzka przeniosła się w ostatnią sobotę do pierwszego wieku naszej ery, do starożytnego Rzymu, do czasów gladiatorów, trybunów, krwawych cesarzy i praworządnych chrześcijan.

Czytaliśmy (i to jak!) ?Quo vadis?
Czytelnicy, bibliotekarze, zaproszeni goście, mieszkańcy Stargardu wzięli udział w piątej już edycji Narodowego Czytania Arcydzieł Literatury Polskiej. Tym razem czytano najgłośniejszą powieść Henryka Sienkiewicza – „Quo vadis”. To było wspaniałe widowisko przygotowane przez stargardzkich bibliotekarzy.

Akcja NCALP odbywa się pod patronatem Prezydenta RP i Pierwszej Damy. W kraju i za granicą powieść Sienkiewicza czytano 3 września w ponad dwóch tysiącach miejsc.  „Quo vadis” to najbardziej znana polska powieść na świecie. Od jej pierwszego wydania w Krakowie w 1896 roku do dziś ukazała się w 80-ciu krajach i przełożona została na ponad pięćdziesiąt języków. O tym, że będzie lekturą podczas tegorocznej edycji NCALP zdecydowali internauci. Wybrali Sienkiewicza spośród Reymonta, Dąbrowskiej, Żeromskiego i Wyspiańskiego.

- Książnica Stargardzka przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania, zapraszając do prezentacji dzieła polskiego noblisty osoby znane w mieście, swoich czytelników oraz wszystkich miłośników dobrej lektury. Spotkanie odbyło się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym. Miejsce na czas imprezy zamieniło się w atrium pałacu Nerona. Ustawione przy wejściu lampiony, filary, patery z owocami, oddawały w pełni koloryt i atmosferę epoki.

Z ustawionych na podłodze mis wydobywało się światło lampionów i zapach kadzidła. W centralnym miejscu atrium umieszczono fotel tronowy dla czytających przygotowane wcześniej fragmenty dzieła - mówi bibliotekarz Krzysztof Szypowski.

Wcielający się w bohaterów powieści zaprezentowali się zgromadzonej w atrium na widowni publiczności w strojach z epoki. Jako pierwszy z zaproszonych gości wystąpił Rafał Zając, zastępca prezydenta Stargardu.

- Każda prezentacja, zawierająca duży ładunek emocjonalny i zaangażowanie, nagradzana była wieńcem laurowym, który nakładała na skronie czytającego, towarzysząca Petroniuszowi Poppea Sabina (Małgorzata Janowicz). Za fotelem tronowym, w tle umieszczono wielki ekran, na którym przez cały czas trwania imprezy pojawiały się obrazy z życia codziennego i kultury antycznego Rzymu – relacjonuje Krzysztof Szypowski.  
Fragmenty powieści tego dnia odczytywali również: Agnieszka Ignasiak – przewodnicząca stargardzkiej Rady Miejskiej, Iwona Wiśniewska – wicestarosta stargardzki, Andrzej Kaszubski – dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury, Małgorzata Flas – zastępca dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury, Andrzej Albrewczyński – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Andrzej Kałuża – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, dwoje uczniów – Estera Królikowska i Damian Sulżycki, przybyłych na uroczystość z członkinią Krajowej Rady Bibliotecznej – Ireną Zalewską, Jacek Paczewski – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Krystyna Smolarek – radna miejska, czytelnicy – Alicja Koźlik, Witold Mateńko, Edward Siekierzyński, Bolesław Satora, dyrektor Książnicy Stargardzkiej – Krzysztof Kopacki oraz bibliotekarze – Małgorzata Janowicz, Agnieszka Bielenna, Karolina Stokłosa, Anna Puchała, Krzysztof Szypowski. Czytający fragmenty nagradzani byli gromkimi brawami.

Foto: Tadeusz Surma

Zapraszamy do galerii niezwykłych zdjęć z tego wydarzenia autorstwa Tadeusza Surmy.
 
Źródło: Urząd Miejski
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja