Nie wszystkim wiadomo, że w piwnicach szkoły znajdują się schrony, które miały nas chronić w przypadku imperialistycznego ataku. W tych pomieszczeniach, w roku 2013 została utworzona Izba Pamięci – „Lata Przełomu 1980-1990”.
W Noc Muzeów pomieszczenia zostały udostępnione do zwiedzania, a mottem wystawy zostało hasło – „PRL w krzywym zwierciadle”.
Zwiedzanie rozpoczęło się przy schodach prowadzących do piwnic, gdzie zwiedzający zostali zapoznani z grami i zabawami z tamtych czasów - ustawiono stół do gry w kapsle, piłkarzyki, szachy, warcaby. Nie zabrakło hitu podwórkowego z tamtych czasów, czyli gry w gumę. Było co powspominać, a uśmiech pojawił się na niejednej twarzy.
Idąc dalej było już mroczniej: schody, białe ściany, plakaty z surrealistycznymi hasłami z czasów PRL-u. W pomieszczeniach można było zobaczyć sprzęt grający, wyświetlający z tamtych czasów rzutnik slajdów, magnetofon szpulowy i wiele innych ciekawostek. Należy nadmienić, że były one bardzo często nieosiągalne dla przeciętnego zjadacza chleba ze względu na cenę i oczywiście brak na rynku. Zwiedzający mogli obejrzeć bajki wyświetlane na sprzęcie z tamtych czasów, w tym kultową komedię „Miś”, a także stare kroniki filmowe. Nie do końca wiadomo co było śmieszniejsze, komedia czy kroniki.
Kulminacją zwiedzania był stół szwedzki, choć z pewnością w tamtych czasach nikt nie słyszał tej nazwy z przysmakami przypominającymi tamte czasy (dobrze, że tylko z nazwy), jak kaszanka, salceson, ogórek kiszony. Można było usłyszeć komentarze na temat braku szklanki „musztardówki”.
Było na co popatrzeć, uśmiechnąć się, uronić łezkę. Dorośli wspominali, a dzieci pytały o co właściwie chodziło w tamtych czasach?
Imprezę przygotowali nauczyciele historii Dariusz Cielniak, Magdalena Lipnicka i Małgorzata Makowska wraz z uczniami.
Za poczęstunek należą się podziękowania firmie OZIMEK.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- 7 edycja Stargardzkiej Nocy Muzeów w bunkrze ZS 2.