Reprezentacja poznańskiego ROPS przyjechała do Stargardu żeby zobaczyć, jak w praktyce wyglądają działania wspierające rodziny – w szczególności w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego. System ten jest uznawany za wzorcowy w skali kraju. Goście odwiedzili budynki dla seniorów i tzw. „inkubator” dla usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych.
Pierwsze mieszkania wspomagane powstały w Stargardzie w 1999 r. Teraz jest ich już 97. Prawie 50 działa w ramach programu „Bez Barier” – skierowanego do osób niepełnosprawnych ruchowo i osób niepełnosprawnych intelektualnie. W 19 mieszkaniach – w ramach programu „Na Start” – przebywają osoby, które opuściły placówki opiekuńczo – wychowawcze i rodziny zastępcze. Program „Nie sami” pozwolił na stworzenie 24 mieszkań dla osób starszych. 6 lokali zajmują uczestnicy programu „Od Nowa”, skierowanego do osób bezdomnych opuszczających schroniska. Mieszkania znajdują się w budynkach STBS - głównie na os. Letnim i os. Lotnisko.
Mieszkalnictwo wspomagane w Stargardzie zostało docenione przez Prezydenta RP, który w 2015 r. wyróżnił miasto w konkursie „Dobry Klimat dla Rodziny”. Nagrodę przyznano za kompleksowe, różnorodne i innowacyjne działania na rzecz rodziny. Tworzenie mieszkań dla osób potrzebujących wsparcia w tym zakresie docenił także Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. W ubiegłym roku przyznał Stargardowi tytuł „Samorząd przyjazny rodzinie” – za najbardziej aktywną postawę w działaniach podejmowanych na rzecz rodzin.
Zdjęcia: UM w Stargardzie