które u nich obserwujemy, nie mają związku z chłoniakiem. Z pozoru błahe dolegliwości, przypisywane często wiekowi lub przeziębieniu mogą być sygnałem rozwijającego się nowotworu układu limfatycznego.
Ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem - ok. 65% chorych stanowią osoby po 55 roku życia. Przykładem może być przewlekła białaczka limfocytowa, klasyfikowana jako chłoniak, która określana jest wręcz mianem choroby wieku podeszłego – średni wiek chorych w momencie rozpoznania to 72 lata.
Objawy chłoniaka często są bagatelizowane przez chorych oraz ich najbliższych, mylnie interpretowane lub traktowane jako dolegliwości wieku starszego. Łatwo można je też przypisać zwykłemu przeziębieniu. Z tego powodu chłoniaki najczęściej rozpoznawane są dopiero w zaawansowanym stadium. Dlatego tak ważna jest regularna obserwacja swojego oragnizmu. Znajomość objawów choroby zwiększa szansę na jej wcześniejsze rozpoznanie i skuteczne leczenie, dające szansę na całkowite wyleczenie, bądź znaczące przedłużenie życia.
Celem kampanii Zapytaj Bliskich o zdrowie, oragnizowanej od kilku lat przez nasze Stowarzyszenie jest zachęcenie społeczeństwa do obserwacji stanu zdrowia swojego i swoich najbliższych oraz poszerzenie stanu wiedzy na temat chłoniaków i ich rozpoznawania.
Dzień Babci i Dziadka to znakomita okazja by zainteresować się zdrowiem swoich najbliższych. Do kwiatów i upominków dołączmy autentyczną troskę o ich samopoczucie. Poprośmy naszych seniorów, by nie ukrywali niepokojących ich objawów, a w razie potrzeby zwróćmy się o pomoc do lekarza rodzinnego.
Na potrzeby tegorocznej edycji kampanii przygotowaliśmy spot, który ma zachęcić do zainteresowania się zdrowiem najbliższych przy okazji składania życzeń w Dniu Babci i Dziadka. Spot jest emitowany w środkach transportu miejskiego m.in. w: Warszawie, Szczecinie, Stargardzie, Opolu, Lublinie, Toruniu, Jeleniej Górze, Głogowie, Łowiczu i Częstochowie.
W tym roku Stowarzyszenie organizuje również konkurs na najpiękniejszą laurkę. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć tutaj.
Zapamietajmy objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność.