Dzisiaj jest: 25.11.2024, imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Z Twardowskim do nieba i z powrotem

Dodano: 9 lat temu

Poznaliśmy laureatów IX Powiatowego Konkursu Plastycznego poświeconego poezji Jana Twardowskiego.

Z Twardowskim do nieba i z powrotem

Ogółem przyznano 14 nagród. Prace zgłoszone do konkursu przedstawiały dobry poziom zaawansowania artystycznego i warsztatowego.
 

Konkurs był skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych miasta i powiatu. Każdy z uczestników mógł zaprezentować jedną pracę plastyczną inspirowaną wybranym utworem poety. Konkursowe prace mogły być wykonane w dowolnej technice plastycznej.


Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, co nie dziwi, ponieważ poezja ks. Jana Twardowskiego dociera do wszystkich pokoleń. Był on autorem w sumie ponad 50 książek, przedstawicielem współczesnej liryki religijnej. Był również świetnym kaznodzieją i serdecznym człowiekiem o niezwykłym poczuciu humoru. Jego liryka traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach i ich problemach. Dobrze widoczne są w niej liczne odwołania i metafory dotyczące przyrody. Jest w niej wiele refleksji dotyczącej przemijania, międzyludzkich relacji i pochwały każdego, nawet najbardziej zwyczajnego dnia. Autorzy prac wykazali się zrozumieniem tematu i umiejętnością przetworzenia słowa w przekaz graficzny. Wykorzystali różne techniki plastyczne, co świadczy o kreatywności młodych twórców i ich zaangażowaniu.

http://www.stargard.pl/media/upload/images/DSC05159.JPG      http://www.stargard.pl/media/upload/images/DSC05176.JPG
                                                                      
W piątek 18 grudnia, podczas uroczystości rozstrzygnięcia konkursu, licznie zebrani goście mogli nie tylko obejrzeć nadesłane na konkurs prace, ale również wsłuchać się w wiersze ks. Jana Twardowskiego. Była to poetycka podróż „do nieba i z powrotem”. Następnie Komisja w składzie: Przewodnicząca: Maria Gąssowska oraz członkinie: Bożena Waszak, Karolina Stokłosa i Katarzyna Smykla przedstawiła swój werdykt, a autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody i dyplomy z rąk wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Anety Lipnickiej i dyrektora Książnicy Stargardzkiej Krzysztofa Kopackiego. Całość uroczystości zakończyła się życzeniami pomyślności na nadchodzące Święta i Nowy Rok, zaproszeniem do udziału w Jubileuszowej edycji konkursu oraz wspólnym oglądaniem wystawy, na którą złożyły się konkursowe prace.
 
Powiatowy konkurs plastyczny organizowany przez Książnicę Stargardzką wraz z II Liceum Ogólnokształcącym w Stargardzie sięga roku 2006. W następnych latach formuła tego konkursu nabrała ostatecznych kształtów i została rozszerzona na cały powiat, a tematem przewodnim każdej jego edycji jest dorobek artystyczny twórcy, którego w danym roku kalendarzowym Sejm RP mianował Patronem Roku. Były już konkursy inspirowane twórczością m.in. Juliusza Słowackiego, Czesława Miłosza, Fryderyka Szopena, Janusza Korczaka, a w roku ubiegłym Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ale podczas tegorocznej edycji organizatorzy odstąpili od tej reguły i wzięli pod uwagę przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin księdza Jana Twardowskiego. I to właśnie twórczość tego niezwykłego księdza - poety była tematem tegorocznego konkursu.
 
Poniżej prezentujemy uzasadnienie przygotowane przez Komisję i wyniki IX Powiatowego Konkursu Plastycznego w poszczególnych kategoriach.
 
KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I miejsce – Aleksandra Tyczkowska - kl. VI A z SP 7
II miejsce – Amelia Derlatka - kl. V E z SP 7
III miejsce – Agata Paczkowska - kl. IVA z SP6
 
Pierwsze miejsce przyznano pracy wykonanej ołówkiem. Jest to grafika o charakterze konstruktywistycznym. Bardzo przemyślana, o głębokiej symbolice, w pełni oddająca słowa wiersza: pt. „Śpieszmy się”.
Drugie miejsce otrzymała praca wykonana pastelami. Soczysta kolorystyka pracy sprawia, że emanuje ona ciepłem, energią i tytułową miłością. Praca bardzo sugestywna o prostym, jednoznacznym przesłaniu.
Trzecie miejsce zajęła praca wykonana pastelami, która ma wszelkie cechy malarstwa naiwnego. Praca jest barwna i jest dosłowną interpretacją wiersza pt. „Ogień”, którego przekaz ma charakter religijny.
 
KATEGORIA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
I miejsce – Dominika Borowska - kl. III B z Gimnazjum nr 1
II miejsce – Agata Janicka - kl. III A z Gimnazjum Publicznego w Dolicach
III miejsce – Klaudia Lange - kl. II B z Gimnazjum Publicznego w Dolicach
 
Pierwsze miejsce zajęła praca kompozycyjnie nawiązująca do malarstwa surrealistycznego. Dość zwięzła w kolorze i formie, z wewnętrznym napięciem, sprawia , że jej przekaz jest niezwykle sugestywny, znakomicie oddaje sens wiersza: pt. „W kolejce do nieba”.
Drugie miejsce przyznano pracy, która jest manifestem idei głoszonej przez św. Franciszka. Autor pracy przedstawił elementy przyrody, świata żywego, które są współzależne od siebie i stanowią jedną całość. Praca jako ideogram ekologiczny napomina człowieka aby zachował szacunek przynależny każdej istocie żywej.
Trzecie miejsce zajęła praca konstrukcyjna w formie płaskorzeźby. Radosna kolorystycznie o prostym przekazie religijnym. Bardzo pomysłowa w technice wykonania.
 
KATEGORIA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
I miejsce – Piotr Czerniec - kl. III B z Centrum Kształcenia Ustawicznego
I miejsce – Paulina Eggert - kl. III F z II LO
II miejsce – Nikola Boruk - kl. II E z II LO
II miejsce – Tymoteusz Węgrzyn - kl. II A z II LO
III miejsce – Patrycja Jarzyna - kl. I E z ZS nr 2
III miejsce – Arkadiusz Bagiński - kl. III R z ZS nr 2

Wyróżnienia:
Katarzyna Styrnal - kl. II D z II LO
Klaudia Cichoń - kl. II i z ZS nr 2
 
Jedną z prac, która otrzymała I miejsce jest obraz na płótnie namalowany farbami akrylowymi. Kompozycja i ujęcie tematu nawiązują do malarstwa surrealistycznego. Treść i kolorystyka pracy oddają doskonale stan ducha, ekspresję i sens wiersza pt. ,,Nie rozdzielaj”.
Druga praca w kategorii I miejsca, wykonana farbami akrylowymi na papierze to poetycki pejzaż z modlącą się postacią. Praca romantyczno – symboliczna, o wysublimowanej, łagodnej kolorystyce, mająca wewnętrzne światło i perspektywę metafizyczną. Ilustruje doskonale wiersz pt. ,,Anonim”.
Pierwsza praca spośród dwóch klasyfikowanych na II miejscu. Jej autor ukazał osamotnienie człowieka w ogromnym mechanizmie świata. Odnosi się wrażenie, iż udziałem wielu ludzi we współczesnym świecie jest wyizolowanie oraz samotność jednostki, a najgłębszą formą samotności jest utrata wiary.
Druga praca w równorzędnej klasyfikacji miejsca drugiego, to grafika komputerowa w formie plakatu ulicznego, oszczędna i niezwykle zwięzła stylistycznie. Autor sugestywnie przedstawił cienką granicę pomiędzy życiem a śmiercią. Jest to niezwykle udana próba interpretacji wiersza pt. „Nic”.
Pierwsza z dwóch prac, które zajęły miejsce III,  to praca o doskonałej kolorystyce, precyzyjnie wykonana  techniką tuszu na papierze. Oglądając pracę wyobrażamy sobie Eden i wspaniałość Boskiego dzieła stworzenia. Jest to piękna ilustracja do wiersza pt. „O lasach”.
Druga praca nagrodzona III miejscem to grafika komputerowa, futurystyczna z rozrzuconymi elementami symbolizującymi czas i przemijanie człowieka, po którym pozostają jedynie rzeczy ,, na biurku”.
Dwa równorzędne wyróżnienia to prace – grafiki wykonane tuszem i ołówkiem.
Pierwsza z nich jest ekspresyjną abstrakcją ilustrującą bardzo sugestywnie uczucie bólu.
Natomiast druga praca jest dość dosłowna i precyzyjna, stylistycznie hiperrealistyczna, zadająca pytanie o czas i człowieka w przemijaniu.

Wszystkie prace nagrodzone w IX Powiatowym Konkursie Plastycznym niezwykle trafnie ilustrują poezję księdza Jana Twardowskiego i mogą posłużyć, jako wspaniałe, graficzne dopełnienie pięknego słowa.
 

Foto: Książnica Stargardzka

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja