Spotkanie dotyczyło przede wszystkim możliwości usprawnienia codziennej działalności i dostosowania jej do potrzeb młodego pokolenia czytelników.
W konferencji w Stargardzie wzięło udział ponad 40 bibiotekarzy z różnych miast w województwie zachodniopomorskim. Rozmawiano o katalogach elektronicznych, które są już standardem w zdecydowanej większości bibliotek. Umożliwiają m.in. wypożyczanie i rezerwowanie książek.
Podczas spotkania zgodnie stwierdzono, że rejestry, które działają na stronach internetowych muszą sprostać oczekiwaniom młodych czytelników. Ci niejednokrotnie posługują się smartfonami i tabletami w poszukiwaniu danej książki, nie pamiętając jednak niekiedy dokładnego tytułu, a np. rozpoznając okładkę. Również z tego powodu katalogi powinny działać w rozszerzonych formułach.
Prelegenci podkreślali także, że czytelnicy przeglądający katalog on-line biblioteki chętnie zapoznają się także z recenzjami. Dlatego zadaniem dzisiejszych bibliotek staje się powiązanie opisów książek i multimediów z opiniami czytelników, zamieszczonymi na zewnętrznych portalach.
Największe zainteresowanie bibliotekarzy budziły duże zmiany w opracowaniu rzeczowym zbiorów, wprowadzane od niedawna przez Bibliotekę Narodową. Mają one umożliwić intuicyjne wyszukiwanie informacji na dany temat w konkretnej publikacji.
Konferencję zorganizowali: Konsorcjum Użytkowników Systemów Bibliotecznych SOWA, firma Sokrates–software z Poznania oraz Książnica Stargardzka.
Zdjęcia: Książnica Stargardzka