To kolejna inicjatywa skierowana do osób zmagających się w szczególności z problemami bezrobocia i bezdomności.
Miasto Stargard wspólnie z Caritas pracuje nad projektem zakładającym połączenie działań z zakresu aktywizacji społeczno – zawodowej osób bezrobotnych oraz rewitalizacji budynków komunalnych. Wszystkie aktualnie realizowane działania są traktowane jako faza testowo – pilotażowa. Powodzenie pilotażu (które rokuje pozytywnym zakończeniem) i możliwość zdobycia środków zewnętrznych zdecyduje o rozmiarze wdrażania i realizacji tego projektu.
Centrum Integracji Społecznej ma na celu aktywizację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym w szczególności osób bezrobotnych i bezdomnych. W CIS działają już od kilku lat grupy: opiekunek osób zależnych, gastronomiczna i porządkowa. Teraz powstała grupa remontowo-budowlana. Aktualnie grupa remontuje lokal komunalny przeznaczony na drugi inkubator dla osób bezdomnych. Ustalono, iż kolejnym krokiem jeszcze w tym roku będzie remont klatki schodowej w budynku, w którym są inkubatory dla osób bezdomnych. Prace remontowe grupa wykonuje zwykle przez sześć godzin dziennie. Pozostały czas, około 2 godzin, poświęcany jest na spotkania ze specjalistami (terapeutą, pracownikiem socjalnym, doradcą zawodowym oraz instruktorem zawodu), którzy pomagają rozwiązywać problemy wynikające z wykluczenia społecznego.
- Podjęty przez uczestników projektu wysiłek włożony w wyremontowanie i uporządkowanie zamieszkiwanego budynku i jego otoczenia ma wpłynąć poza zdobyciem przez te osoby umiejętności potrzebnych w powrocie na rynek pracy także na zmianę świadomości uczestników projektu i wykształcić w nich poczucie odpowiedzialności za wygląd i porządek w zamieszkiwanych lokalach oraz pobliskich terenach miejskich, a także przyczynić się
do trwałości efektów wykonywanych prac. Założeniem projektu jest bowiem aby jego uczestnikami były osoby zamieszkujące w lokalach komunalnych, bezrobotne, korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej, zagrożone wykluczeniem społecznym – wyjaśnia Agata Kmieć-Łuciuk, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM w Stargardzie.
W ciągu roku z oferty CIS korzysta około stu osób. Aktualnie w grupach reintegracyjnych jest ich 40. Wszyscy za swoją pracę otrzymują środki finansowe z Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie w postaci świadczenia integracyjnego. Miasto natomiast przeznacza na działalność CIS-u dotację w wysokości 400 zł miesięcznie na 1 uczestnika.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Pracują, zarabiają, wychodzą z problemów