Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Miasto ma plan na park Batorego, Co powstanie na byłym cmentarzu?

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Park Batorego na rogu ul. Spokojnej i Kościuszki jako jedyny w mieście wymaga głębszej rewitalizacji.

Miasto ma plan na park Batorego, Co powstanie na byłym cmentarzu?

Park Batorego na rogu ul. Spokojnej i Kościuszki jako jedyny w mieście wymaga głębszej rewitalizacji. Urząd Miejski chce w nim upamiętnić wybitne postaci, które zapisały się w kartach historii Stargardu.

Park Batorego przy ul. Spokojnej i Kościuszki okazale wygląda późnym wieczorem i nocą, kiedy alejki podświetlone są stylowymi latarniami. Dzień wyłania jednak prawdziwe oblicze tej zielonej przestrzeni miasta. Mieszkańcy mogą zaobserwować, że koszenie traw w tym miejscu odbywa się zbyt rzadko, alejki są zniszczone, a zamiast zadbanych ścieżek po parku prowadzą zwykłe przedepty.

Przed wojną cały teren parku Batorego był cmentarzem ewangelickim. Przypomina o tym radny Rady Powiatu Marcin Malec, który złożył wniosek o upamiętnienie tego miejsca. – Park Stefana Batorego w Stargardzie przy ul. Spokojnej był od XIX wieku cmentarzem ewangelickim, który po wojnie został rozebrany i finalnie zamieniony w park. Składam wniosek o upamiętnienie tego faktu poprzez umieszczenie w Parku tablicy informującej o tym, że w tym miejscu dawniej znajdował się cmentarz- zaapelował radny.

Dzięki poruszeniu sprawy przez radnego dowiedzieliśmy się, że Miasto ma inne plany dotyczące parku Batorego. Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu poinformowała, że mając na uwadze historię tego miejsca, docelowo znajdzie się tam taka informacja. – Nadmieniam także, że w tym park planowana jest realizacja artystycznych form upamiętnienia wybitnych dla naszego miasta postaci, od średniowiecza do czasów powojennych. W przedmiotowej kwestii prowadzone były już rozmowy i uzgodnienia ze środowiskiem artystycznym oraz pracownikami merytorycznymi MAH i historykami i został wypracowany materiał wyjściowy do dalszych prac- dodała Wiceprezydent.

Ewa Sowa przyznaje, że jest to przedsięwzięcie niełatwe, wymagające głębokiej refleksji planowania, z uwzględnieniem nie tylko parku, ale także jego otoczenia oraz wieloetapowe, obejmujące opracowanie zarówno koncepcji form upamiętnień, jak i koncepcji zagospodarowania terenu, wpisania nowych elementów w przestrzeń parkową, wybór odpowiedniego materiału, koloru, bowiem każdy ten element będzie miał duże znaczenie estetyczne i emocjonalne. – Inne emocje wybudza w oglądającym kamień, inne drewno, czy metal- mówi Ewa Sowa. – Pragnę podkreślić, że naszym celem jest, aby sztuka w parku była zintegrowana z całością konceptu, by nie zaburzała harmonii i spójności. Realizacja tych upamiętnień to nie tylko estetyczny zabieg, to również strategiczna decyzja mająca wpływ na funkcjonalność i użyteczność całego obszaru- dodaje Zastępca Prezydenta Miasta.

W odpowiedzi na wniosek radnego Mariusza Malca Ewa Sowa poinformowała, że z wprowadzeniem do parku jakiejkolwiek formy przestrzennej zawierające informacje o założonym w połowie XIX w. cmentarzu ewangelickim Neuer Friedhof (Nowy Cmentarz) należy się wstrzymać do momentu opracowania koncepcji jego zagospodarowania.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja