Dzisiaj jest: 28.9.2024, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Za nowym koszykarzem PGE Spójni Stargard niesamowity sezon

Dodano: 2 miesiące temu Autor:

PGE Spójnia Stargard przedstawiła nowego obwodowego koszykarza.

PGE Spójnia Stargard przedstawiła nowego obwodowego koszykarza. Dla 25-latka to będzie drugi sezon na zawodowych parkietach. Swoje debiutanckie rozgrywki zakończył 24 lipca.

Luther Muhammad to najnowszy nabytek Biało-Bordowych. Pochodzący z Jersey City koszykarz ma 191 cm. W ostatnim sezonie pokazał, że może być maszynką do zdobywania punktów. Czy potwierdzi to w Orlen Basket Lidze?

Pierwszy zawodowy sezon zaczął w fińskiej Korislidze. Trafił do Pyrinto Tampere, czyli klubu, który w 12-zespołowej lidze zajął 10. Miejsce. Luther Muhammad na parkiecie spędzał średnio 33 minuty i w 27 meczach zdobywał po 21,7 punktu. Trafiał 47,6% prób z gry - w zaokrągleniu 8/17 rzutów. Wszechstronny koszykarz dokładał sześć zbiórek i 3,8 asysty.

Największe wrażenie jednak robiły jego zdobycze punktowe. W 18 meczach rzucił minimum 20 "oczek". Rekordowo zdobył 42 punkty. To było 29 listopada w wygranym 109:100 meczu z Kauhajoki Karhu. Przez 38 minut trafił w tym spotkaniu 14/24 rzutów z gry (3/6 za trzy) i 11/12 rzutów wolnych. Miał też po siedem zbiórek i asyst.

Tylko raz w poprzednim sezonie nowy koszykarz PGE Spójni Stargard zdobył mniej niż 10 punktów - 17 listopada (sześć "oczek", 3/13 z gry). Łącznie w kampanii 2023/2024 rozegrał 49 spotkań. W Finlandii w ostatnim meczu wystąpił 27 marca, a już 31 marca rozegrał pierwszy pojedynek dla Franklin Bulls. To drużyna, która w sezonie regularnym NZ NBL zajęła piąte miejsce.

W ćwierćfinale play-off (decydował jeden mecz) wyeliminowała jednak Wellington Saints zwyciężając aż 104:67. Luther Muhammad przez 34 minuty zdobył 29 punktów, trafiając 13/16 rzutów z gry (3/3 za trzy). Miał też siedem zbiórek i trzy asysty.

Gorzej było w ostatnim meczu, który odbył się 24 lipca. Franklin Bulls przegrali z Aukland Tuatara 75:78, a Luther Muhammad trafił 5/18 rzutów z gry. Pod względem zdobytych punktów (10) to był jego najgorszy mecz na nowozelandzkich parkietach. Miał jednak również 11 zbiórek i sześć asyst.

W 22 meczach dla Franklin Bulls koszykarz zdobywał średnio po 25,1 punktu, oddając po około 20 rzutów z gry i trafiając nieco ponad połowę z tych prób. Miał również po 5,2 zbiórki i 4,1 asysty. Ponownie jednak najbardziej zwracała uwagę jego regularność w zdobywaniu punktów - w 17 meczach rzucił ponad 20, a w pięciu nawet ponad 30 "oczek". W NZ NBL rekordowo uzyskał 41 punktów, trafiając 17/31 rzutów z gry.

Ten mecz pokazał, na czym bazuje Luther Muhammad. Nie są to na pewno "trójki" (0/1 w przytaczanym spotkaniu). W całym sezonie, czyli w 49 meczach trafił łącznie 43/127 prób. Lepiej było w rzutach wolnych (191/234).

Pierwszy sezon w zawodowej koszykówce pokazał, że PGE Spójnia Stargard pozyskała ciekawego i rozwojowego gracza. Tak efektownych osiągnięć nie miał on w NCAA. W latach 2018-2020 występował dla Ohio State, a w latach 2021-2023 dla Arizona State. Łącznie zagrał w 130 meczach (67, jako starter). Grając przez 20 minut, zdobywał 5,8 punktu, trafiając 36% rzutów z gry w tym 29,6% za trzy punkty. Miał też 2 zbiórki i 1,1 asysty.

To już czwarty zagraniczny koszykarz w składzie PGE Spójni Stargard. W zespole na drugi sezon zostają Wesley Gordon i Aleksandar Langović, a nową postacią będzie Jayden Martinez.