Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Miasto szuka wykonawcy dokumentacji na przebudowę ulicy Wyszyńskiego i Placu Wolności

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Miejski ogłosił postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej rozbudowy i przebudowy przestrzeni Centrum Miasta w Stargardzie.

Miasto szuka wykonawcy dokumentacji na przebudowę ulicy Wyszyńskiego i Placu Wolności

Urząd Miejski ogłosił postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej rozbudowy i przebudowy przestrzeni Centrum Miasta w Stargardzie. Oferty można składać do 5 lipca.

Nowe, zielone centrum miasta przy ul. Wyszyńskiego i placu Wolności to jeden z filarów programu wyborczego Prezydenta Rafała Zająca w tegorocznych wyborach samorządowych. Inwestycja, o której mówi się już od kilku lat, ma zostać zrealizowana w ciągu trwającej kadencji. – Przed nami przebudowa kompleksowa ul. Wyszyńskiego z placem Wolności i terenem przed Stargardzkim Centrum Kultury. To będzie wybudowanie od nowa serca miasta- mówił Prezydent podczas noworocznego spotkania w styczniu.

Spokojna, zielona przestrzeń z miejscem na odpoczynek

Urząd Miejski ogłosił właśnie postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej rozbudowy i przebudowy przestrzeni Centrum Miasta w Stargardzie. To drugie podejście do opracowania dokumentacji, ponieważ takie postępowanie było już ogłoszone w lutym zeszłego roku. Wówczas prowadzone było w trybie z wolnej ręki, czyli Zamawiającym komunikował się w postępowaniu jedynie z wykonawcą, którego zaprosił do negocjacji. Była to Pracownia projektowa Marka Roszkowskiego ze Szczecina. 

W dokumentacji dotyczącej postępowania Miasto zamieściło wytyczne dotyczące inwestycji. Będzie ona polegać na rozbudowie centrum przesiadkowego w rejonie ul. Kardynała S. Wyszyńskiego oraz Placu Wolności. Stanowić ona będzie kontynuację zrealizowanych przedsięwzięć tj: Zintegrowane Centrum Przesiadkowe oraz parking Park&Ride (element SKM). W ramach zadania dostosowana zostanie infrastruktura drogowa do transportu publicznego i rowerowego oraz wzmożonego ruchu pieszych oraz rowerzystów w celu nadania priorytetu transportowi publicznemu (m.in. redukcja istniejących pasów ruchu, zastosowanie odpowiednich nawierzchni). Przekształceniu ulegnie także przestrzeń centrum przesiadkowego w rejonie ul. Wyszyńskiego i Placu Wolności, gdzie pierwszeństwo będą mieli piesi i rowerzyści, a także utworzona zostanie przestrzeń przyjazna użytkownikom ruchu poprzez wprowadzenie zieleni oraz komfortowych stref oczekiwania dla korzystających z centrum przesiadkowego. Wykreowana przestrzeń ma zachęcać do podróżowania transportem publicznym a także być miejscem wytchnienia i sprawić, aby oczekiwanie na transport było miłym i komfortowym spędzeniem czasu w dogodnej przestrzeni. W ramach zadania przebudowie ulegnie także plac przed Stargardzkim Centrum Kultury oraz rondo Plac Wolności tworząc tym samym wygodną przestrzeń rekreacyjną w centrum Stargardu dla mieszkańców jak i turystów oraz wykształci spokojną, zieloną przestrzeń z miejscem na odpoczynek.

Realizacja zwycięskiej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej

Wykonawca powinien opracować dokumentację, bazując na pracy projektowej nagrodzonej I nagrodą w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla obszaru centrum Stargardu ze szczegółowym rozwiązaniem zagospodarowania Placu Wolności, placu przed Stargardzkim Centrum Kultury i ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ponadto powinien zaprojektować zagospodarowanie terenu obejmujące zmianę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Dworcowej, ul. Barnima i ul. Wyszyńskiego, a także w rejonie ronda Plac Wolności. Musi uwzględnić także zmianę projektowanego zagospodarowania terenu w stosunku do zwycięskiej pracy konkursowej i przewidzieć połączenie placu przed Stargardzkim Centrum Kultury z Placem Wolności tworząc tym samym jedną przestrzeń rekreacyjną oraz zmianę układu komunikacyjnego w tym rejonie- rezygnację z fragmentu pasa ruchu na rondzie dzielącego opisane powyżej place.

Opracowanie dokumentacji dotyczy branży drogowej, sanitarnej, energetycznej, teletechnicznej, architektonicznej, zieleni oraz rozwiązania kolizji z infrastrukturą podziemną. Zainteresowani na składanie ofert mają czas 5 lipca.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja