Dzisiaj jest: 25.11.2024, imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

II Stargardzki Korowód Dziejów - żywa lekcja historii przeszła ulicami miasta

Dodano: 6 miesięcy temu
Redakcja poleca!

II Stargardzki Korowód Dziejów za nami!

II Stargardzki Korowód Dziejów - żywa lekcja historii przeszła ulicami miasta

II Stargardzki Korowód Dziejów za nami! Dzięki niemu na ulicach miasta stargardzianie mieli okazję spotkać historyczne postacie związane ze Stargardem.

W ich role wcielili się pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie oraz mieszkańcy miasta - miłośnicy historii i rekonstrukcji historycznych, którzy ochotniczo dołączyli do korowodu.


Podczas zeszłorocznego wydarzenia świętowaliśmy 780 lat praw miejskich Stargardu. W tym roku tematem przewodnim była słynna wojna pszenna pomiędzy Stargardem a Szczecinem.

W 2024 roku mija akurat 560 lat od jej zakończenia i podpisania pokoju w Anklam. Oba miasta rywalizowały ze sobą w średniowieczu, głównie na polu gospodarczym, co jednak ostatecznie przerodziło się w wojnę. O tej konfrontacji oraz o tym, co historycznie nas nie tylko dzieliło, ale i łączyło z sąsiadami zza miedzy, można było się dowiedzieć, uczestnicząc w tej żywej lekcji historii.


Tegoroczny korowód rozpoczął się na Rynku Staromiejskim hejnałem miasta oraz inscenizacją o rzece Inie, która pełniła istotną rolę we wspomnianym konflikcie. Zakończenie miało miejsce na scenie Teatru Letniego w Parku Bolesława Chrobrego. Tam można było bliżej zapoznać się z uczestnikami korowodu. Wśród nich byli to m.in. Rusałka i rycerz Hes z legendy o Inie, burmistrz Stargardu z okresu wojny pszennej Thomas Parchim, Hetman Stefan Czarniecki wraz ze swoimi przybocznymi, cesarzowa Augusta Wiktoria, która razem z mężem Wilhelmem II odwiedziła Stargard w 1911 roku podczas ponownej konsekracji kościoła Mariackiego czy też Janina Kapuścińska, która w latach 50. XX w. była pielęgniarką w stargardzkim szpitalu. Za nimi podążali przedstawiciele szkół, instytucji, klubów sportowych i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta.

Na czele zgromadzenia wędrował Big Band Stargard ze stargardzkiego Domu Kultury Kolejarza, który umilał czas muzyką na żywo.

Na zaproszenie organizatorów do udziału w części historycznej korowodu odpowiedziało w tym roku bardzo liczne grono chętnych, którzy zechcieli zaprezentować się w strojach historycznych. Wszyscy razem stworzyli bardzo malowniczy korowód, którego patronatem był Prezydent Miasta Stargard Rafał Zając.

Galeria zdjęć już na Fb portalu (3 części), a wkrótce do nich dołączy film z wydarzenia.

Źródło: MUZEUM ARCHEOLOGICZNO - HISTORYCZNE W STARGARDZIE
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja