Kilka lat trwała walka mieszkańców ul. Bydgoskiej i użytkowników ogrodów działkowych przy ul. Na Grobli o usunięcie niebezpiecznych odpadów z terenu jednej z firm w tej okolicy. Miasto ogłosiło przetarg na wywiezienie i unieszkodliwienie odpadów.
W 2017 r. na terenie przy ul. Na Grobli 4 ujawniono nielegalne składowisko odpadów. Wówczas rozpoczęła się batalia okolicznych mieszkańców ul. Bydgoskiej oraz użytkowników ogrodów działkowych o usunięcie i unieszkodliwienie niebezpiecznych odpadów. W wyniku ich interwencji, policji, inspektorów ochrony środowiska i pracowników urzędu miejskiego, w 2019 roku wywieziono prawie 2 tysiące ton śmieci. Trafiły one z powrotem do Wielkiej Brytanii, skąd przyjechały ponad 90 transportami. Były to przede wszystkim zmieszane odpady budowlane, tworzywa sztuczne i odpady drewnopochodne.
200 zbiorników z substancjami niebezpiecznymi
Na działce pozostały jednak beczki, mausery i pojemniki z substancjami płynnymi nieznanego pochodzenia. Jak informuje Prezydent Miasta, w ramach prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji nakazującej usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania stwierdzono, iż z uwagi na informacje od mieszkańców, co do tego, iż stan faktyczny odpadów uległ zmianie, Urząd Miejski stwierdził, że istnieje konieczność rozpatrzenia czy konieczne jest ich niezwłoczne usunięcie ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi i środowiska.
Ekspertyzę w miejscu składowania odpadów przeprowadził również biegły z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Podczas wizji lokalnej na terenie nieruchomości zinwentaryzowano 200 różnego rodzaju zbiorników zawierających substancje zakwalifikowane do 13 rodzajów odpadów, w tym 12 rodzajów odpadów niebezpiecznych. Są to m.in. mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe, kwasy trawiące, olej opałowy i olej napędowy, rozpuszczalniki, zaolejona woda, odpady z farb i nieorganiczne odpady zawierające substancje niebezpieczne. Stwierdzono także, że większość stalowych beczek jest poważnie skorodowana, a wiele zbiorników zarówno metalowych jak i wykonanych z tworzywa sztucznego wskazuje na deformacje mechaniczne, co powoduje sączenia ich zawartości. Według opinii składowane odpady posiadają właściwości niebezpieczne, a ich sposób składowania może zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób oraz spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub spowodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Potwierdziły to opinie straży pożarnej, sanepidu i inspekcji środowiska.
Bio Star szuka chętnego na odebranie i utylizację odpadów
Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego oraz zasięgnięciu opinii organów uprawnionych, 17 października 2023 r. Prezydent Rafał Zając wydał decyzję o konieczności niezwłocznego usunięcia odpadów zgromadzonych na nieruchomości gruntowej przy ul. Na Grobli 4 ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Bio Star ogłosił już postępowanie na wybór wykonawcy, który usunie i unieszkodliwi nielegalnie zgromadzone odpady. W sumie znajduje się tam ich tam około 140 ton. – Odpady zgromadzone zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz hali znajdującej się na nieruchomości, należy odebrać, przetransportować oraz poddać unieszkodliwieniu, tak aby na nieruchomości nie pozostały odpady niebezpieczne ani pozostałości po pojemnikach, w których były przechowywane. Unieszkodliwienia należy dokonać zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami- zapisano w dokumentacji zamówienia publicznego.
Wykonawca będzie miał 10 dni od podpisania umowy na wykonanie zadania. Urząd Miejski zakłada, że postępowanie na likwidację odpadów powinno zakończyć się do 25 października 2025 roku. Przedsiębiorca, który zwoził nielegalne odpady, został ujawniony i postawiono mu zarzut sprowadzenie odpadów zza granicy bez pozwolenia. Grozi mu za to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Foto: Urząd Miejski w Stargardzie
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Niebezpieczne i nielegalne odpady z ul. Na Grobli wreszcie zostaną usunięte