W poniedziałek w murach Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie odbył się uroczysty wernisaż najnowszej wystawy czasowej „Świat w pocztówce zamknięty”. Na ekspozycji zaprezentowano ponad połowę pocztówek zakupionych przez stargardzką placówkę w 2021 r.
Trzeba było tę wystawę przygotować w taki sposób, abyście Państwo dowiedzieli się nie tylko o tym co jest na zdjęciach, czyli na tych kartkach pocztowych, ale również jak wygląda historia kartki pocztowej, skąd się ona wzięła, może jak też wcześniej wyglądała – Dyrektor MAH dr Marcin Majewski.
Wystawę czasową można oglądać na dwóch poziomach wystawienniczych.
Pierwsza część poświęcona jest historii pocztówki. Na planszach tematycznych opowiedziano o kulisach wysłania pierwszej kartki korespondencyjnej, o procesie powstawania pocztówek i ich wydawcach, a także o rodzajach produkowanych kartek. Całość została okraszona pocztówkami z zakupionej kolekcji.
Przechodząc do drugiej sali ekspozycyjnej, uczestnicy wernisażu mogli zaznajomić się z takimi określeniami jak m.in.: bezkopertka, otwartolist, niedyskretka. Są to wyrazy biorące udział w konkursie na polską jednowyrazową nazwę dla kartki korespondencyjnej. Na drugiej sali wystawienniczej kuratorzy zabrali zwiedzających na wycieczkę w czasie po kilkunastu przedwojennych miejscowościach. Oprócz podziwiania samych pocztówek, uczestnicy wernisażu mogli nacieszyć oko różnorakimi powiększeniami, a przede wszystkim „Projektem Y: powrót do przeszłości”, gdzie na jednym kadrze porównano dane miejsce dawniej i dziś.
Jak podkreślają stargardzcy muzealnicy, zakup pocztówek nie byłby możliwy, gdyby nie darowizny od osób prywatnych oraz Szubert Platinum, Bio Star Sp. z o. o, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o., Wody Miejskie Stargard Sp. z o.o., Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
Najnowszą wystawę można oglądać w Muzeum przy Rynku Staromiejskim 3 do końca marca przyszłego roku. Zakupiony zbiór filokartystyczny został również opisany przez Piotra Tarnawskiego w najnowszym numerze „Stargardii”, który można nabyć w recepcji Muzeum oraz w e-sklepie.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Ponad sto pocztówek zgromadzonych na jednej wystawie