Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

W RCKiK brakuje krwi

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie na swojej stronie internetowej publikuje informacje dotyczące aktualnych zapasów krwi.

W RCKiK brakuje krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie na swojej stronie internetowej publikuje informacje dotyczące aktualnych zapasów krwi. W tej chwili najniższy stan dotyczy grupy A.

W sezonie urlopowo-wakacyjnym występuje większe zapotrzebowanie na krew, ponieważ częściej niż w innym okresie roku dochodzi do zdarzeń ekstremalnych, w których krewa jest potrzebna natychmiast w większych ilościach, np. wypadki drogowe. Poza tym  krew i jej składniki ofiarowane przez krwiodawców podawane są pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom, u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia oraz  osobom po oparzeniach i urazach.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Aktualnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie notuje się bardzo niski stan grup A RhD-, A RhD+ oraz niski stan 0 RhD-.

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa od 5 do 10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Należy pamiętać, by przed oddaniem krwi zjeść lekki posiłek. Krwiodawcy przysługuje zwolnienie od pracy, w dniu, w którym oddaje się krew i na czas okresowego badania lekarskiego, oraz w dniu następnym, zwrot kosztów dojazdu do najbliższej jednostki organizacyjnej służby krwi oraz posiłek regeneracyjny.

 

Stan na 11 czerwca 2023


Najedź na grafikę, kliknij i powiększ

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja