Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Nowe przedsiębiorstwo czyli rejestracja firmy w Polsce

Dodano: 2 lata temu Autor:

Prowadzenie własnego biznesu daje większą swobodę i niezależność. W takim modelu to sam przedsiębiorca decyduje, co chce osiągnąć, w jakim tempie i jakimi metodami. Jednak mnogość komplikacji wynikaj

Nowe przedsiębiorstwo czyli rejestracja firmy w Polsce
Prowadzenie własnego biznesu daje większą swobodę i niezależność. W takim modelu to sam przedsiębiorca decyduje, co chce osiągnąć, w jakim tempie i jakimi metodami. Jednak mnogość komplikacji wynikających z niezrozumiałych formalności wciąż onieśmiela duży odsetek początkujących założycieli firm. Oto szczegółowe kroki, które należy podjąć podczas rejestracji firmy.

Czy rejestracja firmy jest konieczna?

Bazą każdego nowego biznesu jest pomysł. Gdy przedsiębiorca ma już jasne wyobrażenie o tym, co chce robić na rynku, następnym krokiem jest odpowiednia rejestracja swojej działalności. Ale czy rejestracja firmy jest wymagana dla każdego rodzaju działalności?

W większości przypadków prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG. Jeśli jednak założymy, że dochód z tej działalności jest niewielki, nie trzeba rejestrować się jako przedsiębiorca. Taka nierejestrowana działalność jest dozwolona, jeżeli:

  • dochód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia w dowolnym miesiącu,
  • osoba prowadząca ww. działalność jest osobą fizyczną,
  • nie jest prowadzona działalność w ramach spółki cywilnej,
  • nie prowadzi działalności regulowanej wymagającej koncesji lub koncesji,
  • osoba nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Ponadto nie ma obowiązku rejestrowania prowadzonej przez rolników działalności agroturystycznej, produkcji wina przez rolników czy handlu detalicznego produktami rolnymi w rejestrze przedsiębiorców.

Zacznij od księgowości

Rozpoczynając rejestrację działalności gospodarczej warto już na wstępie zastanowić się nad sposobami prowadzenia księgowości. Dzisiejszy rynek oferuje wiele rozwiązań do współpracy z biurami rachunkowymi, które zapewniają wsparcie w tym zakresie. Przemyślane korzystanie z profesjonalnych usług korporacyjnych sprawia, że przedsiębiorcy mogą bez obaw wypełniać i składać wnioski, czy załatwiać sprawy z urzędem skarbowym.

Istnieje wiele możliwości na prowadzenie księgowości. Podejmując współpracę z biurem rachunkowym, przedsiębiorcy uzyskują dostęp do kompleksowej obsługi księgowej oraz mają dostęp do dedykowanej księgowej, która odciąży ich od wszelkich obowiązków księgowych. Jednocześnie wszystkie typy faktur mogą być wystawiane automatycznie za pomocą oprogramowania do fakturowania. 

Księgowość prowadzona przez internet staje się coraz bardziej popularna. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i zyskać większą mobilność w zakresie księgowości. Warto jednak pamiętać, że każdy przedsiębiorca może również zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości.

Sprawdź wiarygodną księgowość online: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online

Rejestracja firmy a wniosek  CEIDG-1

Złożenie wniosku CEIDG-1 umożliwia rejestrację w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dzięki niemu przedsiębiorcy są wpisywani do Ewidencji Działalności Gospodarczej oraz do Urzędowego Rejestru Państwowego Podmiotów Gospodarczych (REGON). Po wypełnieniu wniosku nadawany jest również numer NIP, który zostanie przesłany na podany we wniosku adres e-mail.

Dzięki CEIDG-1 każdy ma dostęp do bazy danych zawierającej informacje o podmiotach gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne i zarejestrowanych w Polsce. Z CEIDG masz również dostęp do bezpłatnych informacji z Centralnego Ośrodka Informacyjnego Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Za pośrednictwem CEIDG-1 przedsiębiorcy mogą również zgłaszać do urzędu zmiany danych firmy oraz decyzje o zawieszeniu, wznowieniu lub likwidacji działalności.

Samego złożenia wniosku CEIDG-1 można dokonać poprzez: 

  • rejestrację/logowanie w CEIDG, wypełnienie wniosku online, wydrukowanie i dostarczenie do Urzędu Miasta/Gminy, 
  • pomijając logowanie – wypełnienie wniosku online, wydrukowanie i dostarczenie do Urzędu Miasta/Gminy, 
  • pobranie i złożenie wniosku w Urzędzie Miasta/Gminy, gdzie zostanie przekształcony na wniosek elektroniczny, 
  • Na stronie CEIDG można wypełnić i podpisać wniosek elektronicznie, bez wychodzenia z domu lub podpisać za pomocą profilu zaufanego ePUAP, 
  • Najprostszym sposobem jest elektroniczne wypełnienie interaktywnego wniosku. 

Jednocześnie należy pamiętać, że  wniosek można przesłać do dowolnie wybranego urzędu miasta lub gminy. Zniesiony został obowiązek pojawienia się w konkretnie określonym urzędzie, właściwym dla miejsca zamieszkania.

Zarejestruj się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT

W przypadku, gdy przedsiębiorca jest płatnikiem VAT, zobowiązany jest udać się do Urzędu Skarbowego w celu złożenia wniosku o rejestrację jako podatnik VAT na VAT-R. Ważne, aby zrobił to zanim uzyska pierwszy dochód, czyli zanim zacznie sprzedawać towary lub świadczyć usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak złożyć taki wniosek?

  • Na naszej stronie internetowej możesz wypełnić formularz VAT-R online. Wydrukuj go i złóż osobiście we właściwym urzędzie skarbowym.
  • Wnioski można przesyłać pocztą.
  • Możesz również złożyć wniosek online przy użyciu płatnego podpisu kwalifikowanego lub podpisując Profil Zaufany ePUAP. Ta opcja jest dostępna w przypadku złożenia formularza VAT-R wraz z wnioskiem CEIDG i posiadania numeru NIP wymaganego do wypełnienia formularza. Ponadto, jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność lub osiąga wysokie obroty na rzecz innych podatników VAT, powinien od początku być zarejestrowany jako podatnik czynny. Niektórzy będą obsługiwać importowane towary w podobnych okolicznościach.

Oczekiwanie na numer REGON i numer NIP

Numer REGON zostanie nadany przez Główny Urząd Statystyczny i przesłany na podany we wniosku adres e-mail w ciągu 7 dni roboczych od rejestracji wniosku CEIDG-1.

Numer NIP zostanie nadany przez Urząd Skarbowy i przesłany w ciągu 1 dnia roboczego od rejestracji wniosku CEIDG-1 na podany we wniosku adres e-mail.

Rejestracja firmy w ZUS

Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą występują zarówno jako płatnicy składek na rzecz ubezpieczonego, jak i ubezpieczeni w ZUS. Rejestracja jako płatnik jest zawsze obowiązkiem ZUS i odbywa się na podstawie informacji podanych po złożeniu wniosku CEIDG-1 przy zakładaniu firmy. Czasami jednak przedsiębiorcy muszą samodzielnie dokonać zgłoszenia do ZUS-u.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy przy wykonywaniu swojej działalności gospodarczej składają następujące zgłoszenia:

  1. Obowiązek – jako kontrybutor,
  2. Dobrowolny – jako ubezpieczony.

W tym drugim przypadku do dokumentu składanego w urzędzie gminy lub gminy należy dołączyć pełną deklarację ZUS ZUA (w przypadku zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego) lub ZUS ZZA (w przypadku wyłącznie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego).

Jeżeli takiego formularza nie złoży się razem z CEIDG-1, przedsiębiorca ma obowiązek samodzielnie zgłosić się do ZUS w ciągu 7 dni. Składać wnioski można również online.

W ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej jej założyciele muszą udać się do ZUS-u w celu wybrania odpowiedniej składki. W zależności od źródła utrzymania może wybierać pomiędzy ubezpieczeniem zdrowotnym (formularz ZZA) a ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym (formularz ZUA).

Jeżeli rejestrowane zdarzenie jest jedynym źródłem dochodu, należy wypełnić formularz ZUS ZUA. Na przykład, jeśli masz inną umowę o pracę na pełen etat i nie chcesz dobrowolnie zgłaszać się do ubezpieczenia społecznego, musisz wypełnić formularz ZUS ZZA.

Jednocześnie, jeśli przedsiębiorca zakłada firmę po raz pierwszy lub nie prowadził działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat i nie jest wspólnikiem spółki, może skorzystać z ulgi w składkach ZUS. Takie zasiłki na rozpoczęcie działalności mogą być przyznane w ciągu pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności.

W zależności od okoliczności, w niektórych przypadkach po zakończeniu początkowego okresu zasiłkowego istnieje obowiązek zarejestrowania się w celu uzyskania obniżonych, pełnych i zdrowych składek.

Zakładanie firmowego konta bankowego 

Posiadanie dedykowanego działalności konta bankowego pozwala ewidencjonować wszystkie obroty gospodarcze. Obowiązkiem przedsiębiorcy staje się więc prowadzenie za jego pośrednictwem rozliczeń podatkowych i składkowych. Przy zakładaniu konta do banku trzeba ze sobą zabrać dowód osobisty oraz wpis do CEIDG, dlatego najpierw należy założyć działalność gospodarczą, a dopiero potem rachunek firmowy. 

O otwarciu rachunku bankowego należy powiadomić US na formularzu CEIDG. Od 01.012020 r. podatek VAT, podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek dochodowy od osób prawnych należy wpłacać na indywidualne mikrorachunki podatkowe. Można go wygenerować na stronie Tax.gov.pl. lub uzyskaj go w dowolnym urzędzie skarbowym.

Następnie po otwarciu rachunku bankowego konieczne jest złożenie wniosku o zmianę wpisów w centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej oraz uzupełnienie numeru rachunku bankowego firmy, a jeżeli nie zostało to wcześniej zrobione, do podmiotu prowadzącego ewidencji księgowej i przechowywania ewidencji księgowej wnioskodawcy adres.

Rejestracja firmy – o czym jeszcze musisz pamiętać

Już na wstępie warto dokładnie sprawdzić, czy dla danego rodzaju działalności gospodarczej nie jest wymagana koncesja, zezwolenie lub licencja. Powinieneś spróbować je zdobyć przed założeniem firmy. O uzyskanie koncesji zazwyczaj należy wystąpić do ministra właściwego do spraw przedmiotu działalności. Wydawana jest w formie decyzji administracyjnej, a jej ogłoszenie poprzedziło postępowanie administracyjne.

Dodatkowo niektóre podmioty, takie jak fryzjerzy, kosmetyczki, osoby prowadzące warsztaty samochodowe, osoby świadczące usługi cateringowe czy wulkanizacyjne, muszą posiadać kasy fiskalne. To osoby, które od pierwszej transakcji powinny były korzystać z kasy.

 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rejestracji firmy, sprawdź: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja