Dzisiaj jest: 16.6.2024, imieniny: Aliny, Anety, Benona

PIT 2 a etat i działalność gospodarcza- czy można pogodzić pracę etatową z własną działalnością?

Dodano: rok temu

Psychologia rozwoju to subdyscyplina psychologii, odgrywająca bardzo ważną rolę w życiu człowieka.

PIT 2 a etat i działalność gospodarcza- czy można pogodzić pracę etatową z własną działalnością?

Psychologia rozwoju to subdyscyplina psychologii, odgrywająca bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Chodź rozwój, nie jest znany jako jedna z potrzeb koniecznych do funkcjonowania, jest niezbędny, aby było ono prawidłowe. Elementem rozwoju osobistego są cele, bodaj najważniejszy czynnik dający motywację do pracy. Cele mogą być różne, ale jeden z nich można nazwać uniwersalnym, według ankiet niemal każdy myślał kiedyś nad własną działalnością. Czy otwarcie jej pracując na etacie, będzie kłopotliwe?
 

Czy jest obowiązek poinformowania pracodawcy o własnej działalności?

Otwarcie własnej działalności gospodarczej pozostając jednocześnie w pracy na etacie, jest jak najbardziej możliwe, trzeba jednak wiedzieć, jak mają się do siebie PIT 2 a etat i działalność gospodarcza. Poza nielicznymi wyjątkami nie ma konieczności prawnej, aby poinformować pracodawcę o zapoczątkowaniu własnej działalności. Warto to jednak zrobić, należy pamiętać także o byciu sprawiedliwym wobec przełożonego. O co dokładnie chodzi ze sprawiedliwością? Otóż własna działalność gospodarcza ma swoje wady i zalety, jedną z wad (przynajmniej w przypadku osób pracujących na etacie), jest czasochłonność. Prowadzenie działalności wymaga czasu, szczególnie w początkowej fazie jej rozwoju, bycie sprawiedliwym polega na tym, aby szef nie tylko wiedział o działalności, ale także, aby nie odczuwał z jej powodu spadku produktywności pracownika. Swoją pracę, zawsze trzeba wykonać jak się należy, tego oczekuje pracodawca, za to płaci i to powinien otrzymać niezależnie od tego, czy zatrudniony jest zajęty rozwojem własnej firmy, czy nie.
 

Kiedy należy poinformować pracodawcę?

Pracodawca musi zostać poinformowany m.in., gdy na umowie pomiędzy nim a pracownikiem znajduje się zapis o zakazie konkurencji. Sygnując umowę swoim podpisem, pracobiorca zadeklarował, że zgadza się z jej postulatami, w tym także oczywiście z owym zakazem. Z drugim przypadkiem, kiedy występuje obowiązek poinformowania pracodawcy o zakładaniu własnej firmy, mamy do czynienia, gdy wrócimy myślami do procesu rekrutacji na stanowisko. Mianowicie czasami podczas zatrudniania, potencjalny pracodawca wymaga od aplikanta złożenia deklaracji, o braku innej pracy i/lub braku prowadzonej działalności gospodarczej. Prawomocność złożonej przy rekrutacji deklaracji obowiązuje tak długo, jak obowiązuje sama umowa, jeżeli więc pracownik rejestruje działalność gospodarczą będąc nią zobowiązany, musi uprzedzić pracodawcę. Ma to miejsce między innymi w przypadku posad na stanowiskach administracji państwowej i samorządowej, gdzie osoby zatrudnione muszą otrzymać zgodę, przed przystąpieniem do działań przedsiębiorczych.

Opłata za działalność podczas pracy na etacie

Praca na etacie może być bardzo dobrze zsynchronizowana z działalnością, w takim wypadku nie ma konieczności wykonywania pełnych opłat, jedynie koszty ubezpieczenia zdrowotnego. Nie jest wtedy jednak możliwe skorzystanie z deklaracji PIT 2. W celu rozwinięcia wiedzy zawartej w tym artykule zalecamy zapoznanie się z serwisem poradnikpracownika.pl.

– Materiał zewnętrzny

Źródło: Tipmedia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
II Stargardzki Korowód Dziejów. Fotorelacja