Dzisiaj jest: 21.7.2024, imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Przez powiat przemieściło się 4500 obywateli Ukrainy. Ilu zostało w Stargardzie?

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Miniony rok rozpoczął się tragicznie dla obywateli sąsiedniej Ukrainy, w której rozpoczął się konflikt zbrojny.

Przez powiat przemieściło się 4500 obywateli Ukrainy. Ilu zostało w Stargardzie?

Miniony rok rozpoczął się tragicznie dla obywateli sąsiedniej Ukrainy, w której rozpoczął się konflikt zbrojny. Wielu z nich uciekło z kraju i znalazło się również w naszym regionie. Ilu zostało w Stargardzie i na jaką pomoc mogą liczyć?

24 lutego 2022 r. był czarnym dniem dla mieszkańców Ukrainy. Do ich kraju wjechały rosyjski sprzęt wojskowy, rozpoczynając regularną wojnę. Z rozpoczęciem działań wojennych tysiące Ukraińców skierowało się do zachodnich granic swojego państwa. Już pierwszego dnia konfliktu na przejściach granicznych z Polską, Słowacją, Węgrami, Mołdawią i Rumunią powstały kolejki pojazdów i pieszych. Większość uchodźców stanowiły kobiety i dzieci. W związku z wprowadzeniem stanu wojennego mężczyzn obywatelstwa ukraińskiego w wieku 18 do 60 lat obowiązuje zakaz wyjazdu z kraju.

W piątek, 3 lutego Straż Graniczna poinformowała, że od początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło 9,62 mln uchodźców z Ukrainy. Łącznie do Ukrainy wróciło 7,756 mln osób. Jak informuje Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie, szacuje się, że przez teren powiatu stargardzkiego w zeszłym roku przemieściło się około 4500 obywateli z Ukrainy, z czego 2714 osób zaewidencjonowało się w rejestrze PESEL w tutejszym Urzędzie Miejskim. – Można stwierdzić, analizując przyjmowane wnioski na wypłatę świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, że jest ich obecnie nie mniej niż 600-700- mówi Piotr Styczewski. – Do stargardzkich szkół podstawowych, przedszkoli miejskich i niepublicznych jednostek oświatowych uczęszcza 332 dzieci- dodaje.

Większość uchodźców zza naszej wschodniej granicy stanowią matki z dziećmi, które muszą odnaleźć się jakoś w nowej, niezwykle trudnej rzeczywistości. Wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy jest możliwe na mocy przyjętej przez polski parlament specjalnej ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Świadczenia socjalne dla uchodźców przysługują na tych samych zasadach, jak w przypadku obywateli Polski, z tym jednak zastrzeżeniem, że dotyczą w szczególności uchodźców, którzy przybyli na terytorium naszego kraju legalnie od 24 lutego 2022 r. Co istotne, ze świadczeń mogą skorzystać wyłącznie ci, którzy otrzymają numer PESEL.

Urząd Miejski w Stargardzie w 2023 r. będzie kontynuował zadania dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Mając a uwadze przedłożone zapotrzebowanie na środki z Funduszu Pomocy, Miasto zwiększyło budżet łącznie o 580 439 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na opłacenie składki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy pobierających świadczenia z pomocy społecznej (1820 zł), wypłatę zasiłków okresowych dla uchodźców z Ukrainy (15000 zł), wypłatę zasiłków stałych (20950 zł), dofinansowanie posiłków dla dzieci w ramach świadczeń pomocy społecznej wynikających ze specustawy (25279 zł), wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł wraz z kosztami obsługi zadania (10710 zł), wynagrodzenie dla psychologów zajmujących się obywatelami Ukrainy (37500 zł), stypendia i zasiłki szkolne dla uczniów z Ukrainy (5600 zł), składki zdrowotne dla obywateli Ukrainy pobierających niektóre świadczenia rodzinne (2000 zł) oraz wypłatę świadczeń rodzinnych wraz z kosztami obsługi zadania (461 580 zł). Są to zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, na które Miasto otrzyma pieniądze od rządu.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Podsumowanie akcji Rowerowa Stolica Polski - Stargard 2024. Fotorelacja