Mieszkańcy Stargardu od kilku lat czekali na ten moment. We wtorek do miejskiego amfiteatru wjechały koparki i rozpoczęła się jego przebudowa. Za dwa lata w Parku Chrobrego zobaczymy zupełnie nową jakość.
Zadowolenia z rozpoczęcia robót nie kryje Prezydent Stargardu Rafał Zając. - Muszę przyznać, że obserwacja rozpoczęcia przebudowy amfiteatru przyniosła mi sporo radości- mówi Prezydent. - Ruszyliśmy z inwestycją tak bardzo oczekiwaną przez stargardzian. Wiem, że wielu mieszkańców ma do tego obiektu ogromny sentyment, bo w latach siedemdziesiątych na własne oczy widzieli jego budowę, a nawet sami przy niej pracowali. Po remoncie amfiteatr stanie się miejscem łączącym pokolenia, w którym będzie można uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. To będzie nasza duma, naprawdę nowoczesny i komfortowy obiekt- zapewnia Rafał Zając.
Swojego szczęścia nie kryje także Zastępca Prezydenta Stargardu Ewa Sowa. - Ogromnie cieszę się tą chwilą! Rozpoczynamy kolejną przemianę, na którą wszyscy czekaliśmy! Nasz amfiteatr położony w tak urokliwym miejscu będzie po remoncie nowoczesnym, pięknym i funkcjonalnym obiektem!- mówi Ewa Sowa. - Start! I niech się tam pięknie dzieje! Teraz i w przyszłości- krótko podsumowała Dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury Joanna Tomczak.
Teren miejskiego amfiteatru jest już ogrodzony. We wtorek na plac budowy wjechały pierwsze maszyny, które od razu rozpoczęły prace rozbiórkowe. Towarzyszył im hałas i pył, ale żeby powstało coś nowego, najpierw trzeba rozebrać stare. To początek gruntownego remontu, który przez najbliższe miesiące będzie przechodził amfiteatr. Wykonawcą jest forma Adamiettz Sp. z o.o. ze Strzelec Opolskich, która niedawno zakończyła przebudowę Teatru Letniego w Szczecinie.
Głównym założeniem inwestycji w Parku Chrobrego jest przebudowa widowni oraz sceny i podscenia wraz z budową parterowego budynku na scenie oraz zagospodarowaniem terenu w niezbędną infrastrukturę tak, aby obiekt spełniał aktualne wymogi przepisów budowlanych. Widownię amfiteatru zaprojektowano dla 3007 osób, w tym 15 miejsc dla osób niepełnosprawnych, zlokalizowanych w centralnej części widowni w najniższym rzędzie przed samą sceną, dostępne dwoma pochylniami z obu stron widowni. Projektowana widownia ma większy zakres niż istniejąca. Zostało wydzielonych 20 sektorów o zmiennej ilości widzów, a w centralnej części znajdzie się podest przeznaczony na stanowisko dla reżysera. Po obu stronach widowni pod trybuną zaprojektowano garderoby oraz zespół sanitarny dla widzów, dostępny dla osób niepełnosprawnych. Estrada będzie miała kształt sześciokąta o powierzchni 540 m kw.
Inwestycja znajduje się na objętym ochroną konserwatorską terenie Starego Miasta w Stargardzie, dlatego prowadzenie robót budowlanych wymaga pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Konserwator wydał takie pozwolenie na prace w amfiteatrze. W ramach modernizacji obiektu przewiduje się również przebudowę istniejącej drogi zlokalizowanej po wschodniej stronie na odcinku ok. 35 m. Droga o szerokości 5,75 m będzie pełniła funkcję drogi pożarowej.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Koparki wjechały do amfiteatru, rozpoczyna się historyczny remont