Przy ul. Złotników 7 w ub. tygodniu rozpoczęły się prace związane z malowaniem ekologicznego muralu. Specjalne farby na elewacji budynku będą pochłaniać zanieczyszczenia, upiększać miejską przestrzeń i promować ochronę środowiska. Dzięki zastosowaniu farb katalitycznych pomalowana fasada budynku będzie pochłaniała składniki spalin- dwutlenek siarki, tlenek azotu czy opary z rozpuszczalników.
Autorem stargardzkiego ekomuralu jest Łukasz Bitka. Prezentuje on kobietę w kwiatach. W sumie w całym województwie powstanie siedem malowideł. W zeszłym roku powstały w Szczecinie i Szczecinku - Ekomurale spodobały się mieszkańcom Pomorza Zachodniego i odwiedzającym nasz region- mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. - Odświeżają miejską przestrzeń, poprawiają estetykę budynków, a przede wszystkim - oczyszczają powietrze i promują ochronę środowiska. Krótko mówiąc - przynoszą same korzyści! Dlatego zdecydowaliśmy się na realizację kolejnych efektownych ekologicznych malowideł - tłumaczy marszałek.
Ekologiczne murale powstaną w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WZ 2014-2020. To nie jedyne ścienne malowidła, które zdobią Stargard. W sierpniu na fasadzie budynku Szkoły Podstawowej nr 5 pojawił się mural, który ukazuje Davida Gilly'ego- XVIII- wiecznego architekta, który żył i tworzył w naszym mieście, za sterami podniebnego okrętu. Mural również został wykonany ekologicznymi farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia. Powstał z inicjatywy zgłoszonej w ubiegłorocznej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Podpis zwieńczy dzieło