Dzisiaj jest: 20.4.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Omari Gudul z awansem na AfroBasket. Dwa dobre mecze koszykarza PGE Spójni Stargard

Ciekawe wieści z tunezyjskiego Monastyru, gdzie o awans na AfroBasket walczył ze swoją reprezentacją Omari Gudul.

Demokratyczna Republika Konga z bilansem 3-3 zajęła drugie miejsce w swojej grupie i oczywiście awansowała na Afrobasket. Obok niej z promocji cieszyły się również niepokonana Tunezja i Republika Środkowoafrykańska, która także odniosła trzy zwycięstwa, ale zajęła trzecią lokatę.

Podobnie, jak w listopadzie eliminacje do Afrobasketu odbywały się w bańkach. Demokratyczna Republika Konga była w dobrej sytuacji, bo po pierwszej rundzie miała dwa zwycięstwa. Również na lutowe okienko powołanie otrzymał koszykarz PGE Spójni Stargard. Omari Gudul zaprezentował się zdecydowanie lepiej niż w pierwszej części eliminacji, gdy w pięciu meczach zdobył tylko pięć punktów.

Ten dorobek zdecydowanie poprawił już w pierwszym, piątkowym spotkaniu. Jego drużyna przegrała minimalnie z Republiką Środkowoafrykańską 68:69. Omari Gudul spędził na parkiecie 11 minut i 11 sekund. Zdobył 11 punktów, trafiając 4/6 prób z gry. Podkoszowy trafił jedną z dwóch trójek oraz dwa rzuty wolne. Miał też dwie zbiórki, trzy straty i przechwyt. Kilku innych koszykarzy również zdobyło po 11 punktów, a lepszy był tylko Ruphin Kayembe (18 punktów i osiem zbiórek).

W sobotę Demokratyczna Republika Konga przegrała z Tunezją 68:73. Koszykarz PGE Spójni wystąpił tylko przez niespełna trzy minuty (02:52). Miał jedną zbiórkę i stratę i nie oddał żadnego rzutu.

Więcej szans Omari Gudul dostał w kończącym zmagania i wygranym 89:64 pojedynku z Madagaskarem. Rywale nie odnieśli żadnego zwycięstwa w sześciu meczach. Podkoszowy w 17 minut i 47 sekund zdobył 11 oczek i był trzecim punktującym swojej drużyny. Trafił 5/6 prób za dwa punkty i spudłował jedną trójkę. Miał też pięć zbiórek i dwie asysty, co złożyło się na 15 oczek we wskaźniku efektywności.

Średnie z całych eliminacji nie są zbyt okazałe. To 11 minut, 4,5 punktu i 2,8 zbiórki. Osiągnięcia z Monastyru to jednak pozytywna niespodzianka, a może po prostu potwierdzenie rosnącej formy koszykarza, który dobrze prezentował się już na Suzuki Pucharze Polski. W Energa Basket Lidze Omari Gudul zdobywa średnio 7,3 punktu, 4,3 zbiórki i 1,3 bloku.

W lutowym okienku zakończyły się również eliminacje do EuroBasketu. Polska z bilansem 3-3 zajęła trzecie miejsce w swojej grupie i awansowała na turniej, który odbędzie się we wrześniu 2022 roku. Biało-Czerwoni dwa ostatnie mecze rozegrali w Gliwicach. W piątek po emocjonującym pojedynku przegrali z Hiszpanią (88:89). W niedzielę pokonali Rumunię 88:81, a trener Mike Taylor sprawdzał kilku młodych koszykarzy.

W najbliższych dniach powrót do ligowych zmagań. Przed PGE Spójnią Stargard sześć spotkań w 18 dni. Na początek wyjazdy do Radomia (niedziela 28 lutego godz. 15:30) i Lublina (wtorek 2 marca godz. 18:00).