Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Od 5 grudnia prawo jazdy na smartfonie

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Od 5 grudnia znika obowiązek posiadania fizycznego prawa jazdy. Od tego dnia kierowca będzie mógł posługiwać się dokumentem cyfrowym, dostępnym z aplikacji mObywatel.

Od 5 grudnia prawo jazdy na smartfonie

Już od 5 grudnia fizyczny dokument prawa jazdy, będzie można zastąpić wersją cyfrową w ramach aplikacji mObywatel. Taką zmianę wprowadza Ministerstwo Cyfryzacji. Skorzystacie?

To już kolejna okazja do pozostawienia fizycznego dokumentu w domu. Od jesieni 2018 roku zniknął obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Wszystko za sprawą stworzonej bazy z informacjami - Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK). Ma do niej dostęp każdy patrol policji, więc okazywanie dowodu okazało się być zbędną formalnością. Wciąż jednak był obowiązek posiadania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem.

Koniec z posiadaniem prawka przy sobie

Przepis o posiadaniu w Polsce prawa jazdy odpowiedniej kategorii na dany pojazd silnikowy, istnieje od 1918 roku. Obowiązek posiadania „prawka” występuje też w większości krajów, także poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Na chwilę obecną w Polsce za brak tego dokumentu podczas kontroli, można otrzymać mandat w wysokości 50 PLN.
Na szczęście lada moment będziemy mogli prawo jazdy zostawić w domu. Wszystko za sprawą zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustawach z dnia 14 sierpnia 2020 roku – zmian nazwanych pakietem de regulacyjnym dla kierowców.

Cyfrowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Jedną z najistotniejszych zmian, obowiązujących od 5 grudnia, będzie brak konieczności posiadania fizycznego dokumentu prawa jazdy. Zamiast niego, kierowca będzie musiał posiadać cyfrowe prawo jazdy, dostępne w rządowej aplikacji mObywatel, którą trzeba będzie zainstalować w swoim telefonie. Taki dokument będzie honorowany podczas kontroli drogówki.
Apliakacja mObywatel do ściągnięcia: na systemy Android oraz w wersji dla systemów iOS.

mObywatel wirtualnym portfelem kierowcy

Resort zachęca wszystkich kierowców do zainstalowania wspomnianej aplikacji mObywatel, która oferuje wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Oprócz wspomnianego wirtualnego prawka (obowiązującego przy kontroli od 5 grudnia), dostępna jest zakładka „mPojazd”, w której można mieć wszystkie najważniejsze dane odnośnie auta – dane z dowodu rejestracyjnego, łącznie z datami przeglądu technicznego, szczegóły Policy OC czy dane z karty pojazdu. Do tego model, marka, tablice rejestracyjne czy numer VIN.
Wśród wielu funkcjonalności, aplikacja posiada również przypomnienia odnośnie dat kończącego się ubezpieczenia czy zbliżającego się przeglądu technicznego. W końcu wielu kierowcom zdarzało się przegapiać te daty, co mogło wiązać się ze sporymi kosztami.

Aplikacja mObywatel jest całkowicie darmowa. Konieczne jest jednak posiadanie profilu zaufanego, który potwierdzi naszą tożsamość oraz zapewni bezpieczeństwo danych.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA