Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Czy to będzie sposób na „lewe” przeglądy? Zmiana od nowego roku

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która ma wejść w życie z początkiem 2021 roku.

Czy to będzie sposób na „lewe” przeglądy? Zmiana od nowego roku

Być może już od nowego roku, na przeglądach technicznych będzie obowiązywała konieczność fotograficznego dokumentowania badanego pojazdu. To jeden z pomysłów rządzących, w związku z planowaną nowelizacją Prawa o ruchu drogowym.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Propozycje zmian w Prawie o ruchu drogowym mają związek z dyrektywą unijną 2014/45/UE.

Mając na względzie fakt, że system badań technicznych w Polsce wymaga gruntownych zmian, projektodawca zdecydował się na wprowadzenie zapisów, które wykraczają poza treść dyrektywy 2014/45/UE. Choć projektowane zapisy nie wynikają bezpośrednio z brzmienia inkorporowanego aktu prawnego, to ich wprowadzenie w życie jest niezbędne z uwagi na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w konsekwencji osiągnięcie celów, jakie wyznacza nam UE.” – podaje rząd w uzasadnieniu.

Nowelizacja prawa zakłada między innymi obowiązkowe dokumentowanie fotograficzne pojazdu, który pojawił się na corocznym przeglądzie technicznym. Zdjęcia zaś mają być przechowywane przez okres 5 lat. Ma to pozwolić na identyfikację oraz weryfikację, czy faktycznie dany pojazd pojawił się na stacji diagnostycznej. Fotografowana ma być cała bryła auta z dwóch przekątnych (przód i tył), a także aktualny stan licznika podczas badania. Zmiany mają wyeliminować fikcyjne przeglądy, dokonywane często po znajomości i „na telefon”, przez co powinna zmniejszyć się liczba niesprawnych technicznie aut, poruszających się po naszych drogach.

Razem z fotografowaniem, mają być wprowadzone też częstsze kontrole przedsiębiorców, prowadzące stacje diagnostyczne, celem nadzoru nad prawidłowością przeprowadzanych badań technicznych.

Projekt ustawy pozostawi starostom nadzór nad stacjami kontroli pojazdów czy prowadzenie rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje diagnostyczne. Na systemem prawidłowego przeprowadzania badań technicznych ma stać Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego. Ma być też odpowiedzialny za egzaminowanie kandydatów na diagnostów.

Projekt zakłada również stworzenie „centralnego rejestru diagnostów odpowiedzialnego za prawidłowy nadzór i możliwość szybkiego reagowania na ujawnione nieprawidłowości”, a także stworzenie nowego systemu szkolenia kandydatów na diagnostów.

Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2021 roku.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA