Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Od października zmiany dotyczące alimentów

Dodano: 7 miesięcy temu Autor:

Od 1 października kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrośnie z 800 do 900 zł.

Od października zmiany dotyczące alimentów
Będzie też obowiązywał mechanizm "złotówka za złotówkę".

Zmiana w przepisach dotyczących alimentów sprawi, że ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia, które dzisiaj wynosi średnio 411 zł. - To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów- podkreśla Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. Do świadczenia ma prawo osoba uprawniona do alimentów rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Podwyżka progu dochodowego to już druga regulacja od 2008 r., kiedy zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Po raz pierwszy próg podniesiono w 2019 r.- o 75 zł. Od października kryterium wzrośnie z 800 do 900 zł.

To nie jedyna korzystna zmiana, która została wprowadzona z zakresie alimentów. Przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na kolejny okres świadczeniowy funkcjonował będzie tzw. mechanizm złotówka za złotówkę. Zakłada on, że po przekroczeniu progu dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, czyli kwoty 900 zł miesięcznie na osobę w rodzinie np. o 300 zł, nie będzie skutkować automatycznie utratą prawa do tych świadczeń. Świadczenie będzie wówczas przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium. Minimalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługująca z zastosowaniem tego mechanizmu wynosić będzie 100 zł.

Alimenciarz to najczęściej mężczyzna w średnim wieku (45 lat), mieszkaniec województwa śląskiego lub mazowieckiego. Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, mężczyźni stanowią przytłaczającą większość dłużników alimentacyjnych- 94 proc. Na koniec maja wszystkich niepłacących alimentów było prawie 282 tys., a łączna kwota ich zaległości wynosiła blisko 11,4 mld zł. Rekordzista z Mazowsza winien jest swoim dzieciom 640 tys. zł.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA