Tego dnia odbędą się także wybory prezydenckie. Jak można wziąć w nich udział poza miejscem zamieszkania?
Podczas tegorocznych wyborów prezydenckich będzie można głosować zarówno tradycyjnie przy urnach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Aby skorzystać z tej drugiej metody należy do 16 marca złożyć wniosek do urzędu gminy, w którym znajduje się w rejestrze wyborców. Aby móc zagłosować poza miejscem zamieszkania, należy dopisać się do rejestru wyborców w miejscu, w którym w ten dzień będzie się przebywało.
Możliwość dopisania do rejestru wyborców minie 23 czerwca. Aby tego dokonać należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy, na terenie której będzie przebywało się czasowo. Dokument można też złożyć za pomocą skrzynki elektronicznej ePUAP.
Swój obywatelski obowiązek będą mogli również spełnić Ci, którzy w tym czasie będą przebywać za granicą. W tym celu należy do 25 czerwca złożyć zawiadomienie do odpowiedniego konsula o zamiarze głosowania w obwodzie utworzonym za granicą. Ci, którzy znajdą się za granicą po 28 czerwca, na zgłoszenie wniosku, by móc zagłosować w drugiej turze, będą mieli czas do 9 lipca.
Głosowanie poza granicami kraju będzie odbywało się w różny sposób w różnych państwach. W części możliwe będzie tylko głosowanie osobiste w lokalu wyborczym (m.in. Austria, Dania, Chorwacja, Czarnogóra), w części wyłącznie korespondencyjnie (m.in. Holandia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Włochy), a w pozostałych zarówno osobiście, jak i korespondencyjnie (m.in. Szwecja, Grcja, Chiny, Brazylia, Czechy).
-
WIELKA WODA, KTÓRA ZATRZYMAŁA CZAS15.10.2024
- Rodzice ruszyli po pieniądze na wyprawkę. Można już składać wnioski o 300+
- ?Poniosłem porażkę, ale jestem optymistą? - tak wyniki wyborów podsumowuje poseł Michał Jach
- Kto wygra wybory? - ocenia dr hab. Łukasz Tomczak, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego