Dzisiaj jest: 3.7.2020, imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

Książnica po przeprowadzce, wkrótce otwarcie w nowej lokalizacji

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

W ostatnich tygodniach trwała intensywna przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej.

Książnica po przeprowadzce, wkrótce otwarcie w nowej lokalizacji

Biblioteka, w nowej, tymczasowej lokalizacji, zostanie otwarta za dwa tygodnie.

Pracownicy Książnicy Stargardzkiej opuścili już wraz ze zbiorami budynek placówki przy ul. Mieszka I. Przenosiny biblioteki były ogromnym wyzwaniem i skomplikowanym przedsięwzięciem. Przez dwa miesiące zbiory Książnicy były pakowane do kartonów, których liczba sięgnęła 4 tysięcy. Przetransportowanie ważącego około 60 ton majątku było również dużym wyzwaniem logistycznym i transportowym. Duże biblioteki- a taką jest właśnie stargardzka książnica- ze względu na specyfikę, różnorodność i przede wszystkim mnogość swoich zbiorów należą do instytucji, które są najtrudniejsze do przeniesienia w inne miejsce.

W czerwcu zbiory otworzą się na czytelników

Krzysztof Kopacki, Dyrektor Książnicy Stargardzkiej mówi, że gdyby ułożyć, jeden za drugim, wszystkie przygotowane przez pracowników kartony, to uzyskalibyśmy zestaw o długości blisko dwóch kilometrów, a gdyby ustawić je jeden na drugim to powstałaby wieża o wysokości 1 360 metrów. To uświadamia wszystkim ogrom przedsięwzięcia. - Przyszło nam się przeprowadzić i wznowić naszą działalność w czasie epidemii ze wszystkimi wynikającymi z tego powodu ograniczeniami i obostrzeniami- dodaje Dyrektor Książnicy.

Mimo trudności związanych zarówno z ogromem przedsięwzięcia, jak i epidemią koronawirusa, pracownicy Książnicy Stargardzkiej intensywnie szykują się do uruchomienia biblioteki w tymczasowej siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 3, w dawnym Gimnazjum Katolickim. Niedługo otwarte zostaną również filie na os. Letnim i Lotnisko. - Proszę wszystkich naszych czytelników o cierpliwość i wyrozumiałość. Wszystko wymaga czasu, ogromnej dokładności i przygotowania całej infrastruktury. Pożegnaliśmy starą siedzibę 8 maja, a tu w Katoliku przygotowujemy wszystko intensywnie od 11 maja. Myślę, że wznowienie naszej działalności jest jeszcze kwestią trzech tygodni- mówi Krzysztof Kopacki.

Po remoncie zupełnie nowa oferta

Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej związana jest z początkiem dużego remontu, jaki przejdzie budynek instytucji. W przyszłym tygodniu nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji. To rezultat blisko siedmioletnich starań Urzędu Miejskiego i pracowników Książnicy Stargardzkiej, których efektem stał się partnerski projekt Gminy Miasto Stargard oraz Książnicy Stargardzkiej, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Przedsięwzięcie remontowe warte jest ponad 8 milionów złotych. Ze strony dyrektora i pracowników Książnicy płyną słowa podziękowania za wsparcie tego wyjątkowego przedsięwzięcia ze strony posła Michała Jacha, przedstawicieli wojska oraz władz miasta.

Inwestycja remontowa obejmie odtworzenie historycznej linii zabudowy i kompleksową renowację budynków Książnicy Stargardzkiej, a także zagospodarowanie otoczenia biblioteki, przywrócenie rysu zabytkowej Kamienicy Kletzanów oraz doposażenie obiektu w nowoczesny sprzęt i urządzenia. Po remoncie Książnicy placówka przedstawi mieszkańcom Stargardu zupełnie nową ofertę edukacyjną i rozrywkową. Powstanie m.in. pracownia kreatywności, kilka kół zainteresowań, prowadzone będą także zajęcia z zastosowaniem socjoterapii. W bibliotece prowadzone będą zarówno zajęcia dla dzieci i młodzieży, jak i seniorów. Remont ma się zakończyć w marcu 2022 roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć: TUTAJ

 

Materiał sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA