Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Z alergią nie przyjmą do żłobka?

Dodano: 5 lat temu Autor:

W ostatnim czasie pojawiły się głosy mieszkańców Stargardu o tym, że do miejskiego żłobka nie przyjmuje się dzieci z alergią pokarmową.

Z alergią nie przyjmą do żłobka?

Sprawa trafiła nawet do Rzecznika Praw Dziecka. Sprawdziliśmy wytyczne, które Miasto stosuje podczas rekrutacji dzieci do publicznej placówki.

Rodzice dzieci, które nie dostały się do żłobka miejskiego z powodu alergii pokarmowej zgłosili się z tym problemem do radnej Rady Miejskiej Moniki Kieliszak. - Zgłosiła się do mnie grupa rodziców, którzy są zainteresowani przebiegiem rekrutacji do żłobka miejskiego. W przedstawionej mi dokumentacji zawarte są informacje dotyczące wykluczenia z procesu naboru dzieci z alergią pokarmową, pomimo, że rodzice zobowiązują się do dostarczania odpowiednich produktów zastępczych- poinformowała Monika Kieliszak. Radna dodała, że rodzice dwojga dzieci złożyli Skargi do Rzecznika Praw Dziecka na dyskryminację w procesie naboru. Z informacji uzyskanych od rodziców wynika, że rodzice innych dzieci są zdeterminowani ukrywać alergie dzieci, bo nie stać ich na korzystanie z droższego prywatnego żłobka.

Radna Rady Miejskiej Monika Kieliszak poprosiła Prezydenta Miasta o wyjaśnienie sytuacji i powodu nieprzyjęcia dzieci do żłobka. - Rodzice podnoszą, że wystarczyło zastąpić jedną mieszankę mleczną Bebico stosowane w placówce, na dostarczoną przez rodzica, by alergia została opanowana. W uzasadnieniu odmowy przyjęcia dziecka rodzice wskazują na fakt, że nie ma miejsca do przygotowywania odrębnych posiłków dla tych dzieci. Wszystko jednak wskazuje, że nie byłoby takiej potrzeby, gdyż alergie nie są zagrażające życiu, co poświadczał lekarz alergolog w odpowiednim zaświadczeniu- informuje radna.

Alergia i nietolerancja pokarmowa nie wykluczają przyjęcia do żłobka

Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu informuje, że obowiązujące przepisy zawarte w statucie placówki nie wykluczają możliwości uczęszczania do placówki dzieci z alergią oraz nietolerancją pokarmową. - Z informacji uzyskanych od Dyrektora Żłobka Miejskiego wynika, iż stwierdzona alergia lub nietolerancja pokarmowa nigdy nie stanowiły przedmiotu odmowy przyjęcia dziecka do placówki- mówi Ewa Sowa. W trakcie prowadzonego postępowania kwalifikacyjnego do Żłobka rodzic ubiegający się o objęcie dziecka opieką zobowiązany jest do przedstawienia, w formie oświadczenia lub zaświadczenia, danych o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka. Niniejsze informacje niezbędne są dyrektorowi placówki nie tylko do zagwarantowania dzieciom właściwej opieki, ale również do określenia niezbędnej ilości personelu zatrudnionego w żłobku. Skład personelu dostosowany jest do liczby dzieci uczęszczających do żłobka, a jeden opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a w przypadku, gdy w grupie znajduje się dziecko wymagające szczególnej opieki maksymalnie nad pięciorgiem dzieci.

Dzieci z alergią oraz nietolerancją pokarmową wymagają szczególnej opieki w Żłobku. Dlatego też w procesie rekrutacji do placówki konieczne jest zebranie od rodziców istotnych o dzieciach informacji. Podczas składania Karty Zgłoszenia Dziecka do Żłobka należy m.in. udzielić odpowiedzi na podane w niej pytanie: „Czy dziecko jest uczulone, a jeżeli tak – to na co?”. W przypadku udzielenia informacji potwierdzającej uczulenie lub podejrzenia alergii czy nietolerancji pokarmowej u dziecka już uczęszczającego do Żłobka, rodzice proszeni są o konsultacje z lekarzem specjalistą, a w okresie badań, czy prowokacji na dane produkty, zaleca się by dziecko pozostawało pod ich opieką. Podyktowane jest to koniecznością zapewnienia dziecku jak najlepszych warunków w trakcie diagnozowania. Dopiero po zweryfikowaniu przyczyny alergii, tj. po dostarczeniu przez rodziców stosowanego zaświadczenia od lekarza specjalisty o stwierdzonej u dziecka alergii pokarmowej ze wskazaniem zakresu produktów wyłączonych z diety, Dyrektor Żłobka zaleca powrót do Placówki.

Alergia musi być zdiagnozowana przez lekarza

Ewa Sowa wyjaśnia zatem, iż w Żłobku Miejskim nie ma możliwości realizowania diet eliminacyjnych w oparciu o prośbę lub oświadczenie rodziców, a także w oparciu o zaświadczenie o podejrzeniu alergii pokarmowej wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Dlatego też Dyrektor Żłobka, mając na uwadze konieczność zagwarantowania dziecku właściwej opieki z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb, zaleca w każdym przypadku, by w okresie badań dziecko pozostawało pod opieką rodziców.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja