Dzisiaj jest: 22.9.2020, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

E-państwo –jakie możliwości daje profil zaufany?

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:

W ramach akcji #zostańwdomu zachęcaliśmy Państwa do założenia profilu zaufanego, by móc sprawnie i szybko załatwiać sprawy urzędowe bez konieczności wychodzenia z domu.

E-państwo –jakie możliwości daje profil zaufany?

Kontynuując temat przedstawiamy zakres możliwości jakie daje posiadanie profilu zaufanego. Warto przy tym nadmienić, że pula dostępnych usług wciąż rośnie. Na ten moment do dyspozycji obywateli oddano cztery różne platformy, które przedstawimy poniżej.

 ePUAP (epuap.gov.pl) – czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej pozwala na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Tożsamość wnioskodawcy jest weryfikowana przy użyciu profilu zaufanego. Mamy tutaj możliwość załatwienia takich spraw jak choćby zmiana adresu zameldowania, wystąpienie o akt ,urodzenia czy zgonu, dopisanie się do listy wyborców czy też złożenie wniosku o dowód. Lista spraw jest naprawdę długa, a jeśli danego wniosku nie możemy znaleźć na liście spraw obsługiwanych przez urząd nic straconego! W zakładce    „Inne sprawy urzędowe”, mamy możliwość kliknięcia w link „Korespondencja z urzędem” co pozwala nam wysłać pismo do urzędu wraz z załącznikami. Możemy w ten sposób wypełnić i załączyć dowolny wniosek czy też skan dowodu wpłaty.
Korzystając z ePUAP można wysłać pismo między innymi do Urzędu Miejskiego, Urzędu Gminy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Urzędu Skarbowego do czego gorąco zachęcamy!

E-pacjent (pacjent.gov.pl) – czyli Internetowe Konto Pacjenta, do którego możemy zalogować się za pomocą profilu zaufanego pozwala na podgląd naszej historii leczenia. Mamy tutaj dostęp do spisu wizyt lekarskich jakie odbyliśmy, wykazu zwolnień czy recept wraz z dokumentami ich realizacji. To co zasługuje na szczególną uwagę jest możliwość zmiany lekarza prowadzącego czy pielęgniarki bez wychodzenia z domu, a także ustanowienia osób uprawnionych do informacji o stanie zdrowia pacjenta (pod warunkiem, że także posiadają konto w systemie). Jedynym dostrzeżonym przez nas minusem jest brak możliwości złożenia wniosku o e-receptę na leki przyjmowane przewlekle. Mamy nadzieję, że zmieni się to wraz z rozwojem platformy.

PUE ZUS (zus.pl/pue) – Platforma usług elektronicznych ZUS pozwala na podgląd wszelkich informacji związanych z Państwa kontem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Mamy tutaj możliwość podglądu wpływających składek na ubezpieczenia, ale także zwolnień lekarskich i innych danych zgromadzonych przez ubezpieczyciela. Istnieje także możliwość złożenia wniosków dzięki dostępności elektronicznych formularzy zgodnych z najnowszymi wzorami udostępnianymi przez ZUS. Niestety portal dla przeciętnego użytkownika może okazać się nieprzejrzysty i mało intuicyjny. W niektórych przypadkach należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż odnalezienie konkretnych informacji w gąszczu linków może stanowić nie lada wyzwanie!

mObywatel (aplikacja do pobrania w Sklepie Play lub AppStore) – aplikacja dzięki której możesz zapomnieć o noszeniu przy sobie dokumentów takich jak między innymi dowód osobisty czy dowód rejestracyjny. Po potwierdzeniu tożsamości przy użyciu profilu zaufanego zyskujemy dostęp do elektronicznej wersji tych dokumentów. Co ważne wersje te są honorowane przez organy administracji publicznej. Dodanie legitymacji szkolnej, studenckiej czy podgląd e-recept również nie stanowi problemu. Jedyne czego brakuje to elektroniczna wersja prawa jazdy, ale taka opcja ma pojawić się w przyszłości.
Jak Państwo widzą postępująca cyfryzacja w administracji publicznej daje coraz większe możliwości w zakresie zdalnego załatwiania spraw. Dlatego gorąco zachęcamy zostańcie w domach i korzystajcie z możliwości jakie daje posiadanie profilu zaufanego!

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Weekend Seniora - Fotorelacja