- od imienia byłego nauczyciela malarstwa Juliusza Wierzbickiego- będzie okazją do ekspozycji prac młodych artystów w siedzibie Starostwa. Wernisaż dzieł, jakie powstawały na przestrzeni ostatnich lat w trakcie malarskich plenerów organizowanych przy wsparciu Gminy Dobrzany, zaplanowano w środę 18 grudnia 2019 r.- tym razem o godz. 8.45. w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza na parterze urzędu przy Skarbowej.
Urokliwe zakątki Dobrzan już od 1999 r. są miejscem wakacyjnych plenerów, finansowanych przez władze gminy. Biorą w nich udział uczniowie ze szczecińskiego „Plastyka” zrzeszeni w „Grupie Julka”. Nazwali się tak, chcąc uhonorować wieloletniego nauczyciela Liceum Plastycznego, Juliusza Wierzbickiego. Młodzi artyści uczestniczą już od dwóch dekad w malarskich plenerach, organizowanych teraz na Pomorzu Zachodnim kilkukrotnie w ciągu roku. Najpierw jednak przez pierwsze dziesięć lat, szczególnie mocno związali się właśnie z Dobrzanami. Ta więź wynikła najpierw z potrzeby chwili. Plenery organizowano bowiem z myślą o zbiórce funduszy na zabezpieczenie XVI- wiecznych ruin dewastowanego kościółka w Szadku. Kiedy cel osiągnięto okazało się, że malarskie spotkania w pierwszym tygodniu wakacji, zaczęły żyć własnym życiem, organizowane już nie tylko w Dobrzanach okolicach Wyżyny Ińskiej. Szczecińscy twórcy odwiedzając inspirujące ich wyobraźnię miejsca w regionie, zadomowili się jednak w Dobrzanach, wracając tu po raz kolejny w poszukiwaniu natchnienia. Owoce tych natchnień, pomysłów oraz inspiracji będziemy mogli obejrzeć już w najbliższą środę, na parterze Starostwa.
Dwie dekady aktywnej działalności „Grupy Julka” przyniosły zatem ponad 3 tys. prac, prezentowanych na kilkudziesięciu wystawach. Poza Dobrzanami, młodzi twórcy ze szczecińskiego „Plastyka” poszukiwali również natchnień wśród plenerów Bieszczad, Wielkopolski oraz okolic Greifswaldu. Pozostają jednak stale pod urokiem Dobrzan i okolicznych miejscowości. Malarski zapis tegorocznego pleneru Grupy, będziemy również mogli podziwiać podczas ekspozycji w Starostwie. Nowym pomysłom sprzyja choćby nocny spacer, poprzedzony ogniskiem na wzgórzu zamkowym w Szadzku. Klimat i nastrój tych wakacyjnych nocy oddziaływał szczególnie na twórców dzieł, które zobaczymy w siedzibie Starostwa.