Film wyreżyserował Xawery Żuławski na podstawie scenariusza swego ojca Andrzeja Żuławskiego.
Andrzej Żuławski krótko przed śmiercią wręczył scenariusz synowi ze słowami „Masz i zrób z tym, co chcesz, albo nie rób nic.” Reżyser do współpracy zaprosił wieloletniego współpracownika swojego ojca, świetnego operatora Andrzeja Jaroszewicza. Jak zdradza w wywiadzie udzielonym magazynowi „Charaktery”, początkowo towarzyszyły mu w pracy myśli: „co ojciec by powiedział, jak on tę czy inną scenę by widział...”, pod koniec pracy nad filmem miał już jednak poczucie, że to w pełni jego film, bo przecież ostatecznie za film nie odpowiada scenarzysta, tylko reżyser.
Kinowa premiera filmu miała miejsce 27 września 2019 i już wzbudził kontrowersje.
Film nie został zakwalifikowany do programu Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pominięcie filmu Żuławskiego, który rekomendowała Rada Programowa festiwalu, krytykowali dziennikarze i środowisko twórców filmowych. Po tej decyzji członkowie rady zaczęli składać rezygnacje. W rezultacie Rada przestała istnieć, bo odeszli wszyscy jej członkowie.
Licealny nauczyciel historii Ludwik zostaje upokorzony przez nacjonalistycznie i katolicko nastawionych uczniów. W jego obronie staje polonista i niespełniony pisarz Marian. Zostaje on jednak zwolniony, gdyż ratując historyka, użył w samoobronie noża. To początek wielowarstwowej i wielowątkowej historii.
Na ekranie zagoszczą:
Sebastian Fabijański, jako Marian, Eryk Kulm, Jaśmina Polak, Sebastian Pawlak, Katarzyna Chojnacka, Andrzej Chyra, Borys Szyc, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Daniel Olbrychski, Bartosz Obuchowicz, Wiktor Zborowski, Monika Niemczyk, Grzegorz Palkowski i Kacper Olszewski.
Reżyser, we wspomnianym wywiadzie mówi o swoim filmie:
„Pokazaliśmy kilka figur ojcowskich. Jest ojciec, były generał milicji, który prawdopodobnie wydał rozkaz, by strzelać do robotników. Jest ojciec artysta, milczący. Jest ojciec „bogaty z domu”, zajęty zrobieniem pieniędzy. Jest w końcu mężczyzna, grany przez Borysa Szyca, który za chwilę będzie ojcem, ale on ucieka z domu do biura jeszcze przed rozwiązaniem.”
„Dla mnie najważniejsze tutaj są dwie postaci ojców – ojciec milicjant i ojciec reżyser. Intuicja podpowiada mi, że gdzieś tutaj, w tych dwóch postaciach tkwi źródło narodzin całej „ideologii”, która przyświeca polskiej młodzieży faszyzującej czy, jak niektórzy mówią, „patriotyzującej”. Czyli z jednej strony wyparcie wstydliwej przeszłości ojca, a z drugiej manipulacyjna edukacja, co pokazuje „Mowa ptaków”.” - dodaje w wywiadzie reżyser.
To film o relacjach synów z ojcami, ale również o matkach, patriotyzmie, różnogłosie ptaków pochodzących z jednego gniazda, wolności.
Bilety w cenie 14 zł można kupić w kasie SCK lub biletomacie znajdującym się w holu.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Kino Studyjne ?Mowa ptaków?