Dzisiaj jest: 5.7.2020, imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Kolbe odkryty na nowo impresjonista z Pomorza – wystawa w muzeum

Dodano: 9 miesięcy temu Autor:

W Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Stargardzie została otwarta wystawa obrazów Ernsta Kolbe, uznawanego za najwybitniejszego impresjonistę na Pomorzu.

Kolbe odkryty na nowo impresjonista z Pomorza – wystawa w muzeum
Ernst Kolbe urodził się 9 stycznia 1876 roku w Kwidzynie i był jednym z sześciorga dzieci ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Kwidzyna, Hermanna Kolbego. Dzieciństwo spędził w majątku stryja w Dalewie, ukończył Gimnazjum Gröninga i wieku 19 lat rozpoczął studia z malarstwa i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.

Szczyt kariery Kolbego przypada na lata 1920-1933. To wówczas malarz podejmował liczne podróże nad Bałtyk oraz w góry, głównie w Alpy Tyrolskie. Często gościł też w Stargardzie, gdzie jego starszy brat Albert zrobił karierę w magistracie, zostając pierwszym burmistrzem miasta. Jak mówił w czasie wernisażu wystawy, Dyrektor naszego muzeum Marcin Majewski, to właśnie burmistrz Albert Kolbe przeprowadził Stargard przez okres wielkiego kryzysu, a na wszystkich pieniądzach zastępczych drukowanych w tym czasie w Stargardzie, widnieje jego podpis.

Głównym tematem prac Ernsta Kolbego były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie, widoki gór Tyrolskich i krajobrazy z wydm na wyspie Sylt, a także wnętrza domów rybackich i kamienic znamienitych rodów. Na stargardzkiej wystawie znalazły się tylko prace, które ukazują urok naszego miasta i Pomorza Zachodniego uchwycony przez artystę.

Styl artystyczny Kolbego nie wpisywał się w propagandową rolę sztuki III Rzeszy, jego prace nie były popularne, ale miały grono odbiorców. Wiele z jego dzieł nie przetrwało wojny. Berlińskie mieszkanie Kolbego zostało zbombardowane 1943 r. podczas alianckich nalotów.

Stargardzkie muzeum prezentuje prace wypożyczone ze zbiorów Westpreussisches Landesmuseum w Warendorf,  Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie oraz prywatnych kolekcji. W pozyskaniu obrazów pomagał naszym muzealnikom Klub Kolekcjonerów Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie.

Warto, a nawet trzeba odwiedzić tę wystawę i porównać Stargard widziany oczami artysty przed stu laty, z tym który my mamy okazję oglądać codziennie.

Źródło foto: Urząd Miasta


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA