Przypominamy wyjątkowe wydarzenia, które odbywały się podczas poprzednich edycji imprezy.
Jazzowa impreza w Stargardzie zawdzięcza swój początek byłemu staroście Waldemarowi Gilowi, ale również Marcinowi Jahrowi. To on, jako wykładowca w Szczecinie i muzykant w Warszawie, znał profesorów z najwyższej półki, bo po prostu z nimi grał. Podpowiedział organizatorom nazwiska, które mogłyby pojawić się w naszym mieście i muzyczna machina ruszyła.
I edycja- rok 2013
"Jesienny Jazz" był pierwszym tak dużym wydarzeniem związanym z muzyką jazzową w Stargardzie od czasów "Echa Złotej Tarki", czyli koncertów organizowanych w latach 70. i 80. W ramach przedsięwzięcia odbyły się trzydniowe I Powiatowe Warsztaty Instrumentalno-Wokalne, które poprowadzili muzycy jazzowi: Janusz Szrom (śpiew), Zbigniew Wrombel (kontrabas), Marcin Jahr (perkusja), Adam Wendt (saksofon) oraz Wojciech Niedziela (fortepian). Do udziału w zajęciach zgłosiło się 70 osób, które podzielono na odrębne sekcje muzyczne. Podczas koncertu finałowego w pierwszej części wystąpili uczestnicy warsztatów, a w drugiej to muzycy-nauczyciele pokazali co potrafią.
II edycja- rok 2014
Druga edycja jazzowej imprezy również miała charakter warsztatów instrumentalno-wokalnych, które zakończyły się wspólnym koncertem uczniów i mistrzów. Do ekipy nauczycieli z poprzedniej edycji dołączyli Joanna Gajda (akompaniament) oraz Artur Lesicki (gitara). W Piwnicy TPS miłośnicy tego gatunku mogli uczestniczyć w koncercie Stargardzkiej Orkiestry Jazzowej. W Starostwie Powiatowym odbyły się wernisaże dwóch wystaw: "Historia stargardzkiego jazzu" Tadeusza Surmy oraz "Jesienny Jazz w dwóch odsłonach, 2013 i 2014 r." Grzegorza Pajora. Również podczas tej edycji mieszkańcy nie zawiedli i licznie korzystali z przygotowanych atrakcji.
III edycja- rok 2015
Dużym zainteresowaniem cieszyła się także trzecia edycja "Jesiennego Jazzu". Do udziału w warsztatach zakwalifikowało się 60 osób. Do grona mistrzów dołączyli Piotr Szmidt, który poprowadził zajęcia na trąbce i Jola Szczepaniak, ze swoją "Kliniką jazzową" z warsztatami wokalnymi. Przez cztery dni w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia oraz Piwnicy TPS królowały instrumenty jazzowe. Ważnymi momentami imprezy były koncert Stargardzkiej Orkiestry Dętej, koncert Stargardzkiej Orkiestry Jazzowej i jam session, recital Joli Szczepaniak "Barwy Jazzu" oraz koncert finałowy uczniów i mistrzów.
Koniec części 2.
Podziękowania za pomoc w opracowaniu: Magdalena Kukulak, Jerzy Hernet.
Zdjęcia: Grzegorz Pajor
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Jazz powrócił do Stargardu na stałe. Cz.2