Realizujący cykl krótkich filmów o ciekawostkach zgromadzonych w Książnicy Stargardzkiej, bibliotekarz Andrzej Puławski poświęca ten odcinek charakterystycznym szafkom widywanym jeszcze w naszej bibliotece. Zachęcamy do obejrzenia filmu, a następnie wybrania się na wycieczkę do Książnicy i obejrzenia katalogu, być może to już jedna z ostatnich okazji.
Zanim nasze życie zdominowały komputery, czytelnicy i bibliotekarze chcąc dotrzeć do konkretnych książek w bibliotece, musieli korzystać z katalogu bibliotecznego, określanego także kartkowym.
Obecnie zdecydowana większość społeczeństwa na co dzień korzysta z najróżniejszych wyszukiwarek. Serfowanie w Internecie jest tego nieodłącznym elementem. Dzięki temu użytkownik szybko może odnaleźć temat, który go interesuje. Biblioteki również wykorzystują tę nowinkę technologiczną, tworząc katalogi internetowe swoich zasobów. Dzięki temu użytkownicy, nawet w domu na komputerze czy w autobusie wykorzystując smartfon, mogą sprawdzić czy biblioteka posiada daną pozycję a nawet ją zarezerwować lub zamówić. - objaśnia w filmie Andrzej Puławski.
Być może katalog kartkowy nie posiada tyle piękna co skryptorium z biblioteki średniowiecznego klasztoru. Można określać go przeżytkiem, jednak nie można odmówić mu uroku. Jest częścią historii każdej biblioteki i stanowi ciekawy element jej wystroju. Odwiedzając Książnicę Stargardzką, na przykład w sobotę w ramach Nocy Bibliotek, można obejrzeć katalogi znajdujące się w Dziale Dziecięco – Młodzieżowym oraz Czytelni Głównej i Informatorium.
W imieniu Książnicy Stargardzkiej zachęcamy do obejrzenia szesnastego odcinka naszej serii na portalach YouTube i Facebook.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Skarb Książnicy Stargardzkiej ? Katalog kartkowy