Tym razem, w odcinku zatytułowanym „Gotycki Klejnot Książnicy”, autor opowiedział o pięknej kamienicy, w której znajduje się nasza biblioteka.
Do gotyckiej kamienicy stargardzki księgozbiór został sprowadzony dopiero na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, gdyż prawie doszczętnie zniszczony w czasie wojny budynek doczekał się odbudowy dopiero w 1969 roku.
Historia budynku sięga XV wieku, to z tego okresu pochodzi wolnostojąca, podpiwniczona oficyna, która pierwotnie pełniła funkcję magazynu. W XVI wieku z tą oficyną została połączona kamienica zdobna piękną fasadą, ze schodkowym szczytem, podzielonym na 5 pasów okien i blend (ślepych okien).
Do II wojny światowej kamienica często zmieniała właścicieli i funkcje. Mieszkał tutaj poczmistrz, fabrykant likierów, znajdowała się firma transportowa.
A teraz w tej ciekawej i pięknej budowli mieszkają książki, czasopisma, wydawnictwa płytowe i krzątają się wokół nich bibliotekarze, którzy sprawiają, że miejsce to tętni życiem i wciąż jest fascynujące.
Ledwie skończyły się wakacje, a pracownicy biblioteki zaprosili stargardzian na Narodowe Czytanie. Zadane w tym roku przez Prezydenta Andrzeja Dudę, osiem polskich nowel, bibliotekarze zabrali ze sobą na spacer po mieście. 7 września można było w centrum Stargardu spotkać wędrowną szkołę i czytających na głos mieszkańców.
W Książnicy Stargardzkiej miłośnicy różnych gatunków sztuki znajdą dla siebie prawdziwe skarby. Na pierwszym piętrze, w Dziale Pedagogicznym od lat działa Galeria ExLibris, w której na czasowych wystawach, grafiki swoje i innych znanych w całym świecie grafików, prezentuje Ryszard Baloń. W Czytelni Głównej i Informatorium, na parterze zabytkowej kamienicy, w Galerii jednego obrazu prezentują swoje dokonania członkowie Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”, a tuż obok w drugiej czytelnianej sali prezentowane są czasowe wystawy prac plastycznych. W tej chwili można podziwiać różnorodne w podejmowanej tematyce prace młodych fotografików amatorów.
To tutaj, co sobotę przybiegają stargardzkie przedszkolaki na spotkania z cyklu „Wesoła sobota w bibliotece”. W czasie spotkań jest zawsze głośne czytanie i związane z tematem lektury poważne rozmowy bibliotekarek z dziećmi, wspólne zabawy i zajęcia plastyczne.
Bibliotekarze Książnicy prowadzą też lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedszkolaków.
Od Beaty, w Czytelni można się dowiedzieć wszystkiego o księgozbiorze regionalnym, ogólnych zasadach korzystania z oferty Książnicy Stargardzkiej, posługiwania się katalogami bibliotecznymi i jak powstała książka.
Andrzej opowiada młodszym uczniom szkół podstawowych o zamkach i rycerzach a uczniom wszystkich szkół o skarbach Książnicy Stargardzkiej... z prezentacją!
Młodsze i najmłodsze dzieci z Marylką z Działu Dziecięco – Młodzieżowego zanurzają się w świat teatru, bajek, legend, wierszyków i ich bohaterów.
W Dziale Multimedialnym Ania czyta z uczniami klas VII i VIII komiksy, rozprawia o zachodniopomorskich legendach, komputerowym katalogu zbiorów bibliotecznych i zbiorach specjalnych oraz historii pisma i książek.
Dla uczniów szkół podstawowych i stargardzkich przedszkolaków prawdziwym guru jest Ewa, która wie wszystko o wiośnie, jesieni, ekologii, naszym mieście, Świętym Mikołaju, czystych rączkach i robi najlepsze w mieście potańcówy!
O pełnej ofercie lekcji bibliotecznych, tematach, formie zajęć, grupie wiekowej, dla której zajęcia są dedykowane, można się dowiedzieć ze strony internetowej Książnicy Stargardzkiej.
Do tego jeszcze tylko dodam spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki i spotkania autorskie oraz oczywiście bieżącą możliwość wypożyczania księgozbiorów i korzystania z nich na miejscu, i już chyba wystarczy dowodów na to, że zewnętrzna uroda chadza w parze z wewnętrznym pięknem.
Tymczasem można polubić facebookowy profil Książnica Stargardzka, żeby śledzić aktywność i kreatywność bibliotekarzy. Na profilu jest też film o pięknej kamienicy, w której mieści się Książnica Stargardzka. A lada dzień bibliotekarze zaproszą też na Noc Bibliotek!
Idę czytać, ale wrócę i opowiem co ciekawego wypatrzyłam w Książnicy Stargardzkiej.
Do zaczytania.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Zapiski bibliotekarki Książnicy? o dylemacie, czy ona może być równocześnie piękna na zewnątrz i z ciekawym, bogatym wnętrzem.