Dzisiaj jest: 14.12.2019, imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

Krypta odkrywa kolejne tajemnice

Dodano: 4 miesiące temu
Redakcja poleca!

Trwają intensywne badania archeologiczne w kaplicy Petera Gröninga w Kolegiacie NMP.

Krypta odkrywa kolejne tajemnice

To jedna z najważniejszych postaci w historii naszego miasta. Miejsce pochówku burmistrza skrywa wiele tajemnic. Muzeum Archeologiczno-Historyczne zachęca do śledzenia Dziennika pisanego z krypty – są tam aktualne informacje, postępy w pracach i ciekawe zdjęcia.
 

Archeolodzy badają kryptę, w której w 1631 r. został pochowany Peter Gröning. Dzięki znalezionym szczątkom historycy dowiedzą się więcej o samej postaci burmistrza, ale także o warunkach panujących w Stargardzie w XVII wieku. Postępy prac można na bieżąco śledzić na facebookowym profilu Dziennik pisany z krypty.


Początkowe badania polegały na usunięciu posadzki i odnalezieniu płyty nagrobnej. Krypta Petera Gröninga została przebudowana 100 lat po jego śmierci, czyli w 1731 r. Kolejny remont był przeprowadzony na początku XX wieku. Z tego powodu archeolodzy muszą stopniowo odkrywać kolejne poziomy kaplicy.
 
Znaleziona płyta nagrobna ma wymiary 255x160x20 cm. Niestety nie można jednoznacznie określić, czy jest oryginalna. W trakcie badań archeolodzy znaleźli także monety – brakteat i denar stargardzki. Oprócz tego w zasypisku są pojedyncze kości ludzkie i fragmenty szkieł witrażowych. Odkryto też zarys trumny. Ciekawym znaleziskiem są pozostałości wianka lub bukietu pogrzebowego. Twórcy Dziennika pisanego z krypty obiecują, że już wkrótce podzielą się z czytelnikami kolejnymi interesującymi odkryciami.
 
Zdjęcia pod artykułem: MAH w Stargardzie/Dziennik pisany z krypty
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Świąteczny kiermasz w Powiecie- GALERIA