Dzisiaj jest: 1.9.2024, imieniny: Belindy, Bronisza, Idziego

To był weekend? [02-04.08]. [VIDEO].

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

brawurowych detektywów, nostalgicznych piosenek i wspaniałej publiczności

To był weekend? [02-04.08]. [VIDEO].
Stargardzki weekend, jak zwykle rozpoczął seans w Kinie na leżakach. Tym razem miłośnicy dziesiątej muzy mieli okazję zobaczyć komedię kryminalną „Nice Guys. Równi goście”.

Wiadomo, że najlepszy kryminał to ten, w którym zagadkę rozwiązuje samozwańcza asystentka.

Jackson i Holland, nieudaczni detektywi,  mieli szczęście, że trzynastoletnia córka jednego z nich była rezolutna i trochę niezdyscyplinowana, dzięki czemu udało się doprowadzić wiążącą ich sprawę do końca.

W sobotnie popołudnie w nostalgiczną podróż do przedwojennej Warszawy, Lwowa i Wilna, zabrała stargardzian, pochodząca z Włocławka, Kapela z Szaconkiem. Tuż przed rozpoczęciem koncertu nad Stargardem pojawiły się ołowiane chmury i zerwała się ulewa, nie zniechęciło to jednak publiczności, która pomimo niesprzyjającej aury licznie pojawiła się w Teatrze Letnim.

Kapela zachęciła stargardzian do wspólnej zabawy, rozpoczynając koncert znaną wszystkim piosenką „Cicha woda brzegi rwie”. Publiczność chętnie śpiewała piosenkę, a wokalista kapeli porwał do tańca Panią Bożenę z widowni.

Muzycy śpiewali piosenki przedwojennej Warszawy, Lwowa i Wilna oraz swoje autorskie utwory stworzone w klimacie muzycznym międzywojnia.
W prezentowanych piosenkach przewijały się historie wybrzydzającej wśród „apsztyfikantów” Małgorzatki, Franka - króla serc niewieścich, bufetowej Jadzi marzącej o mundurowym i dorożkarza Zielonki. Nie zabrakło też zapewnień, że „nie ma jak Lwów”, a stargardzka publiczność zachęcana przez wokalistę kapeli ruszyła w tany.

Niedzielny koncert z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, w którym rozbrzmiewały powstańcze piosenki poprowadził znany dobrze stargardzkiej publiczności Dariusz Koronczewski. Pan Dariusz swoim zwyczajem ubarwiał koncert ciekawostkami na temat prezentowanych utworów, instrumentalistów i wokalistów.

„Piosenka towarzyszyła żołnierzowi od wieków, w czasie okupacji stanowiła moralne wsparcie i dywersję. Niektóre piosenki powstańcze były tworzone na zamówienie Armii Krajowej, inne były pisane przez anonimowych dziś autorów. Podniosłe czy żartobliwe, nadal wywołują wzruszenie.” - opowiadał prowadzący.

Koncert rozpoczęła „Piosenka o mojej Warszawie”, którą napisał Albert Harris, a rozsławił Mieczysław Fogg.

W koncercie rozbrzmiały najbardziej znane powstańcze piosenki, te podniosłe i te żartobliwe, bezimienne i pisane przez znanych literatów i muzyków:
„Na wojenkę poszli chłopcy” - napisana do melodii „Serce w plecaku”,
„Warszawskie dzieci” -  autorstwa Stanisława Dobrowolskiego i Andrzeja Panufnika, po wyjeździe którego władze zabroniły publikowania jego utworów, w tym tego który stał się symbolem powstania,
„Siekiera, motyka”,
„Pałacyk Michla”,
powstała już po kapitulacji powstańców „Mała dziewczynka z AK”,
„Sanitariuszka Małgorzatka” lekka i żartobliwa, powstała w podziękowaniu za opiekę,
napisana przez sanitariuszkę, Krystynę Krahelską ps. „Danuta”, która przed wojną pozowała do rzeźby warszawskiej Syrenki, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.

„Dla ciebie Warszawo, dla ran twych i łez” brzmiały słowa ostatniej powstańczej piosenki koncertu „Marsz robotników elektrowni”, śpiewanej przez Dariusza Koronczewskiego na melodię „Maszerują chłopcy, maszerują” i z refrenem tej piosenki, który z artystą śpiewała publiczność zgromadzona w Teatrze Letnim.

Koncert, jego wykonawcy:
Iwona Radin–Rutkowska - flet i wokal,
Dianna Domagała - skrzypce i wokal,
Katarzyna Kupny – wiolonczela,
Daria Górska – wokal,
Aleksandra Górska – skrzypce,
Włodzimierz Radin-Rutkowski – altówka,
Krzysztof Machowski – wokal,
Jakub Gadomski – wokal,
Michał Wiśniewski - akordeon i piano,
Dariusz Koronczewski - prowadzenie koncertu i wokal,
zakończyli piosenką „Na prawo most, na lewo most”, napisaną przez uczestniczkę powstania i znaną literatkę, dziś 103-letnią Helenę Kołaczkowską.

A naszego cyklu „Lato w mieście”, w którym znowu poinformujemy mieszkańców miasta o wydarzeniach zaplanowanych na weekend i propozycjach kina SCK będzie można wypatrywać już w czwartek.

Do zobaczenia.

 
Materiał sponsorowany
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Święto Wojska Polskiego w Stargardzie. Fotorelacja