Dzisiaj jest: 2.7.2020, imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Kto płaci za odholowane wraki?

Dodano: rok temu Autor:

W zeszłym roku w Stargardzie odholowano 7 wraków, które szpeciły miasto. Kto i ile za to zapłacił?

Kto płaci za odholowane wraki?
W 2018 roku nieużywane pojazdy zalegały m.in. na ul. Czarnieckiego, Prządki, Przedwiośnie, Struga i Os. Zachód. W sumie Straż Miejska interweniowała w tej sprawie 50 razy. Większość właścicieli aut usunęła swoje pojazdy, ale 7 z nich Straż Miejska musiała odholować.

Trudno ustalić właściciela

By samochód mógł zostać uznany za wrak musi spełnić przesłanki wynikające z ustawy. O wraku mówi się wtedy, kiedy auto nie posiada tablic rejestracyjnych albo jest nieużywane od dłuższego czasu oraz nie posiada ważnego ubezpieczenia OC i przeglądu technicznego.

Joanna Kufel ze Straży Miejskiej w Stargardzie informuje, że w przypadku stwierdzenia, że pojazd nosi znamiona wraku w rozumieniu zapisów art. 50a ustawy o ruchu drogowym, strażnicy wysyłają nakaz do właściciela na doprowadzenie pojazdu do stanu używalności w zadanym terminie. Jeżeli właściciel nie wywiązuje się z zaleceń, a są podstawy wyczerpujące znamiona wykroczenia z art. 48 ustawy o recyklingu pojazdów, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł. - Ustalenie właściciela w przypadku takich pojazdów zazwyczaj jest długotrwałe, ponieważ nie wszyscy dopełniają obowiązku powiadomienia Starosty o zbyciu lub nabyciu pojazdu, a przez to informacje w bazie danych CEPiK są nieaktualne- mówi Joanna Kufel.

Co dzieje się z pojazdem po odholowaniu?

Właścicielom usuniętych z drogi pojazdów wysyłane są wezwania do ich odbioru w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia lub niezwłocznego okazania umowy sprzedaży, bądź innego dokumentu, na podstawie którego możliwe będzie ustalenie właściciela pojazdu. Zgodnie z art. 50a ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd nieodebrany w terminie 6 miesięcy od dnia jego usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. - W przypadku nieodebrania pojazdu w terminie przechodzi on na własność Miasta z mocy ustawy i zostaje oddany do stacji demontażu pojazdów- mówi Piotr Styczewski z Urzędu Miasta w Stargardzie. - Kosztami związanymi z jego usunięciem obciąża się każdorazowo właściciela. Koszt holowania wynosi 250 zł. W przypadku nieuiszczenia kosztów usunięcia pojazdu przez właściciela sprawa zostaje skierowana na drogę postępowania sądowego- dodaje.

W ubiegłym roku koszt zakupu usług związanych z odholowywaniem, przetrzymywaniem i demontażem porzuconych pojazdów wyniósł 4033,03 zł. Z kolei dochód za cztery przekazane do stacji demontażu porzucone pojazdy wyniósł 1804 zł, tj. 451 zł za każdy pojazd. Obecnie stargardzka Straż Miejska prowadzi 6 postępowań związanych z wraczejącymi pojazdami.

Zdjęcia: Straż Miejska w Stargardzie

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Elite Shooting Skills Camp. Photos by Jan Rybaczuk