Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Wesoła Sobota w Bibliotece – Królewny i Królowie

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Jak wszyscy wiemy 8 marca to Dzień Kobiet, a 10 marca obchodzimy Dzień Mężczyzn.

Wesoła Sobota w Bibliotece – Królewny i Królowie
Dokładnie pomiędzy tymi świętami Wesoła Sobota w Bibliotece odbyła się pod hasłem Królewny i Królowie. Jak wyjaśniła uczestnikom spotkania bibliotekarka Pani Ewa, to dlatego że każda dziewczynka i kobieta marzy, żeby być księżniczką, a każdy chłopiec i mężczyzna marzy o władzy godnej królewskiego berła. Wbrew pozorom na sobotnim spotkaniu nie obowiązywała dworska etykieta.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła wspólna lektura. Na spotkanie w królewskim gronie Pani Ewa wybrała opowiadanie o pierwszym władcy Polski – Mieszku, ze zbioru Pawła Wakuły „Jagiełło pod prysznicem”.
Na początku w opowiadaniu pojawiło się sześć kociąt – dwa czarne, jedno biało-rude i trzy pręgowane i nic nie zapowiadało, że opowieść będzie o Mieszku I. Mieszko I zasłynął w historii z tego, że znacznie powiększył terytorium Polan zdobywając kolejno sąsiednie terytoria. Najbardziej jednak znany jest z tego, że w 966 roku przyjął chrzest.
A co ma wspólnego władca Polan z kociętami? Otóż, jak stwierdził jeden z bohaterów opowiadania, Mieszko I do czasu przyjęcia chrztu był ślepy jak małe kocięta, gdyż jak pisał kronikarz Gal Anonim Polska tkwiła w mroku, ale została oświecona.

Po wysłuchaniu opowiadania dzieci zeszły do Czytelni Głównej, gdzie z pomocą Pani Beaty – przewodniczki po makiecie zamku, opracowywały plan przejęcia warownej twierdzy.

Wiedzę zdobytą w czasie wycieczki po zamku mali (i duzi) budowniczowie wykorzystali przy budowie zamku z kartonów. Wspólnymi siłami, w niewielkich, pracowitych grupach powstawał potężny zamek, mur obronny z mostem zwodzonym oraz tłum kartonowych księżniczek i strażników. Grupa miłośników zwierząt przygotowała nawet pięknego, kartonowego rumaka, który pogryzał kartonowe siano.

Zamek udał się tak wspaniały, że dzieciom wcale nie spieszyło się do domów.

Już za tydzień wesołe dzieci będą witały radosną i kolorową wiosnę.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
26 Wojewódzkie Igrzyska Olimpijskie Osób Niepełnosprawnych - GALERIA Cz.1