Jakie warunki trzeba spełnić?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może otrzymać osoba, która nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania i jest matką w wieku co najmniej 60 lat, która urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci lub ojcem, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające trzeba zgłosić o nie wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jego druk można znaleźć w placówkach ZUS i KRUS oraz na www.zus.pl. Świadczenie wynosi 1100 zł i będzie corocznie waloryzowane. W przypadku pobierania emerytury lub renty w najniższej wysokości, świadczenie to będzie uzupełniane do wysokości najniższej emerytury.
Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty i 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. - Program Mama 4+ to pierwszy taki program, który nadaje wieloletniej, codziennej pracy na rzecz rodziny i wychowaniu dzieci, ogromną wartość i jest odpowiedzią na rosnącą z latami potrzebę społeczną. Dzięki Mama 4+, osoby te nie będą pozostawione same sobie na starość- podsumowuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
-
WIELKA WODA, KTÓRA ZATRZYMAŁA CZAS15.10.2024
- Rodzice ruszyli po pieniądze na wyprawkę. Można już składać wnioski o 300+
- ?Poniosłem porażkę, ale jestem optymistą? - tak wyniki wyborów podsumowuje poseł Michał Jach
- Kto wygra wybory? - ocenia dr hab. Łukasz Tomczak, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego